“Türkiye’de sosyal girişimcilik, ‘nasıl yaparım’ sorusunun daha fazla sorulması ile büyüyor”

0

Impact Hub Istanbul’un Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, sosyal girişimciliğe dair açıklamalarda bulundu.

Sosyal girişimciliğin Türkiye’deki gelişimi tüm hızıyla devam ederken konunun uzmanları bu ivmenin arka planına ilişkin yorumları dikkat çekiyor. Bu kapsamda Impact Hub Istanbul’un Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, bir etkinlikte sosyal girişimciliğin gelişimine dair görüşlerini paylaştı.

Gençlerin ‘nasıl yapabilirim’ sorusunu daha çok sormaya başlamasıyla sosyal girişimciliğin arttığını kaydeden Sabuncu, ayrıca bazı kuruluşların sahiplenmelerinin önemine değindi. Sosyal girişimciliği sahiplenen kuruluşların, kurumsal değerleri ile paralel projeler üretmeye başlamasının bu alandaki gelişimde önemli bir etken olduğunun altını çizdi.

“Daha çok yatırıma ihtiyaç var…”

Öte yandan Sabuncu, kavramın Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başladığını, bu nedenle dünyanın gerisinde olduğunu ifade etti. Ayrıca Türkiye’de sosyal girişimcilere verilen desteğin daha fazla olması gerektiğini ve daha çok kişinin harekete geçirilebilmesi için daha çok yatırıma ihtiyaç duyulduğunu sözlerine ekledi.

2016’da İstanbul’da faaliyetlerine başlayan Impact Hub (Impact Hub Istanbul), 100’ün üzerinde ülkede co-working space’ler sunuyor, ayrım noktası ise sosyal etkiye dönük girişimcilerin konumlandığı bir platform maiyetinde olması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.