Türk Kızılayı, gelecek yılda da milyonlarca insan için umut olacak!

0

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, gelecek yıl 10 milyon vatandaşa, afetlere müdahale konusunda eğitimler vermeyi amaçladıklarını belirtti.

Kızılay’ın 2017 yılındaki faaliyetleri ve 2018 projeleri hakkında düzenlenen basın toplantısında Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, gelecek yıl için milyonlarca insana ulaşarak, güvenli yaşam hakkında eğitim vermeyi amaçladıklarını bildirdi. Vermreyi planladıkları güvenli yaşam kültürü eğitimleri ve sertifikasyon eğitimleriyle, kişilerde doğal afetlere yönelik farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını açıkladı.

Kurulduklarından bu yana yardıma muhtaç bireylere yardım eli uzatmayı asıl misyonları olduğunu bildiren Kınık, 2018 yılı planlarında da birçok insana ulaşabilmeyi amaçladıklarını belirtti. 2017 yılında 2 milyon 380 bin kişinin Kızılay’a kan bağışladığını ve bu bağışlanan kanlar sonucu 3 milyon 500 bin hastanın şifa bulduğunu belirten Kırık, 512 kişiye kemik iliği nakli ve kök hücre nakli yapıldığını da açıkladı.

Bireylere doğal afet ve kan bağışlama bilinci dışında, aşevleri yardımıyla Kızılay’ın birçok insana yemek ulaştırdığını belirten Kırık, “Aşevlerimizden 19 milyon kap yemeği ihtiyaç sahibi 2,5 milyon insana ulaştırdık. Yurt genelinde 500 bin kişiye gıda yardımı yaptık ramazan boyunca. Yurt dışında yaklaşık 8 milyon 700 bin insana, insani yardım ulaştırdık. Bu özellikle Somali ve Yemen operasyonumuzdu. Kampanya halen devam ediyor. Şu an Güney Sudan’a yönelik 15 bin tonluk gıda nakliyatıyla ilgili çalışma sürüyor. Bununla beraber 13 milyon insana ulaşmış olacak kampanya. Yemen’de 1,5 milyona yaklaştı kolera sayısı, binlerce insan hayatını kaybediyor. Sağlık Bakanlığı ile 2 sahra hastanesi kurduk, 60 ton antibiyotiği Yemen’e gönderdik, 13 bin ton gıdayı Yemen’in bütün bölgelerine dağıttık.” ifadelerinde bulundu.

Türk Kızılayı, mültecilerin de umudu!

Kınık konuşmasında, mültecilere yönelik yapılan çalışmaların da altını çizdi. Çoğu Suriyeli olan mülteciler için olan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, AFAD ve Kızılay‘ın işbirliğiyle hayata geçirilen ve Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen programla, aylık olarak 120 liralık katkı sağladıklarını belirtti.

Eğitim ile olarak kurumun projeler üzerinde çalışmaya devam ettiğini belirten Kınık, Milli Eğitim Bakanlığı ve Talim Terbiye Kurulu ile 18 milyon öğrenciye ulaşmayı hedefledikleri bir program hazırladıklarını ifade etti.

Bağışçıların destekleriyle milyonlarca insana yardım eli uzatmayı başardıklarını belirten Kınık, 1 milyon 606 bin 459 hayırseverin bağış yaptığını belirterek, gelecek yıl için de bağışçı miktarının artacağı yönündeki umutlarını dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.