Kadın istihdamını destekleyenlere “Kadına İş’te Fırsat Eşitliği Ödülü”

0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu öncülüğünde gerçekleştirilecek çalışma ile çalışma hayatında toplumsal cinsiyet eşitliliği duyarlılığını gösterenlere “Kadına İş’te Fırsat Eşitliği Ödülü” verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Jülide Sarıeroğlu öncülüğünde hayata geçirilen proje ile toplumda ve iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitliliği konusunda bireylerde duyarlılık oluşturulması amaçlanıyor. Türkiye’deki kadınların iş hayatına katılımlarının arttırılmasını amaçlayan “Kadına İş’te Fırsat Eşitliği Ödülü”, ile öncelikle işverenlerde bu konuya dair hassasiyet oluşturulması hedefleniyor.

Türkiye’de kadınların toplumda ve iş hayatında karşılaştıkları sorunlardan biri olan fırsat eşitsizliğinin önüne geçmeyi amaçlayan proje ile toplumda, bu konu hakkında farkındalık yaratılması planlanırken, ekonomide ve iş hayatında da kadın istihdamının arttırılması hedeflenmektedir.

“Kadına İş’te Fırsat Eşitliği Ödülü” başvuruları 31 Ocak’ta son buluyor

Kadınlara sosyal ve ekonomik hayatta fırsat eşitliği sunulmasını amaçlayan yarışmaya, Tekirdağ’da iş yerlerinde kadın istihdamını destekleyen ve başarı hikayeleri ile diğer kadınlara örnek olmuş ya da olmayı amaçlayan her kadın girişimci katılabilmektedir. Yarışmaya son başvuru tarihinin 31 Ocak 2018 olduğunu belirten Tekirdağ Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yaşar Esenwww.istefirsatesitligi.gov.tr adresinden başvuruların gerçekleştirileceğini açıkladı.

 “Kadına İş’te Fırsat Eşitliği Ödülü” yarışmasına katılmayı düşünen yarışmacılar, üç kategori dahilinde yarışmaya katılabilecekler.

  • Bireysel Kategoride; kendi işini kuran kadın girişimciler
  • Özel sektör İşyeri olarak; kadın istihdamında fark yaratan iş yerleri
  • Yerel yönetimler; kadın istihdamının desteklenmesi kapsamında yürütülen projeler

Başvurularının bitmesinin ardından değerlendirme sürecinin başlayacağını belirten Esen, akademisyenlerden, sivil toplum örgütü temsilcilerinden ve bakanlık yetkililerinden oluşan bir jürinin katılımcıları değerlendireceğini açıkladı. Bunlara ek olarak Esen, “Tekirdağ’da bu ödüle layık hem kadın girişimcilerimiz, hem de kadın istihdamında fark yaratan işyerlerimiz olduğuna inanıyorum, bu işverenlerimizinbaşvuruda bulunarak Tekirdağ’a ödül getireceklerini düşünüyorum” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.