“Çocuğum Özelim Buna Değerim” projesi gerçekleşti

0

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’nın yürüttüğü “Çocuğum Özelim Buna Değerim” projesi Aralık ayında gerçekleşti.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programı kapsamında yürütülen ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü ve İstanbul Valiliği’nin de ortak olduğu “Çocuğum Özelim Buna Değerim” projesi gerçekleşti. Proje kapsamında, Bolluca Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan çocuklara yönelik çeşitli çalışmalar gerçekleştirildi.

Proje boyunca, Bolluca Çocuk Evleri Sitesi’nde kalan çocukların topluma uyumlarını arttırmaya ve onların, fiziksel şartlarını iyileştirmeye yönelik katılımcılar tarafından birçok çalışma yapıldı. Proje hakkında genel bilgi verilmek üzere de 27 Aralık Çarşamba günü kapanış toplantısı yapıldı.

12 ay süren eğitim boyunca, koruma altındaki çocukların psiko-sosyal ihtiyaçları önceden saptanarak gereken rehabilitasyon ve iyileştirme tedavilerini gerçekleştirmek, çocukların temel okul eğitimi dışında yaşamsal becerilerini geliştirmek, çocuklarla birebir çalışan personeli mesleki ve psiko-sosyal açıdan güçlendirmek gibi çalışmalar uygulandı.

“Çocuğum, Özelim, Buna Değerim” kapsamında, 139 çocuk-genç bu çalışmalardan yararlanma fırsatını yakaladı. Yapılan çalışmaların arasında yer alan bir diğeri ise öğrenme güçlüğü çeken çocuklara yönelik gerçekleştirilen çalışmalardı. Yaklaşık 25 çocuğa-gence bu yönde destekler sağlandı.

Çocuklara verilen eğitim ve desteklerin yanı sıra çalışan anne-teyze ve gençlik liderlerine de grup terapi programı dahilinde psiko-sosyal destekten faydalanma şansına sahip oldu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.