Bir çocuk işçi belgeseli: Şakha

0

Toplumsal sorunların sanat aracılığıyla ele alınarak, toplumda ve bireylerde bir farkındalık oluşturulması amacıyla “Çocuk işçiliği” konulu ‘Kısa film uzun etki’ temalı kısa film yarışması düzenlendi.

Türkiye’de, özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çok sık rastlanan ve toplumsal bir sorun haline gelen “çocuk işçi çalıştırılması”, ‘Kısa film uzun etki’ temalı kısa film yarışmasının konusu oldu. Yarışmaya 395 eser katıldı.

Yarışmaya, Harran Üniversitesi Şanlıurfa Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı öğretim üyesi Doç. Dr. Sedat Benek ve Uzman Mustafa Uluç ‘Şakha’ adında belgeselleri ile katıldı. ‘Şakha’  belgeseli 395 eserin katıldığı yarışmada finale kalmayı başardı.

Filmin yönetmeni Doç. Dr. Sedat Benek belgesel hakkındaki açıklamasında, “Yıllardır Şanlıurfa ilinde on binlerce çocuk, ailelerinin mevsimlik tarım işçisi olması nedeniyle okullarını erken bırakıp ve geç başlamaktadırlar. Hatta binlerce çocuk ekonomik nedenlerle erken yaşlarda okul ile ilişkilerini kesmek zorunda kalmaktadır. Bu nedenlerden dolayı Şanlıurfa ili, eğitim açısından Türkiye’de 81 il içerisinde 78. Sırada yer almaktadır. Temel amacımız geleceğimiz olan çocuklarımızın yaşadıkları bu temel sorunda farkındalığı oluşturmak için çocuk işçiliğini beyaz perdeye taşımaktır. Bunu yaparken Urfa’nın milli gıdası olan biber üretim sektöründe çocuk işçiliğini gözler önüne sermektir. İşte bu belgesel, böylesi can alıcı bir sorunu, Şanlıurfa’da biber temizleme işinde çalışan ve ailesine maddi katkıda bulunmak amacıyla okulu bırakmak zorunda kalan 15 yaşındaki Şakha isimli kız çocuğun hayat hikâyesi üzerinden toplumun ilgisine sunmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Belgesel, çocuk işçilerin sıklıkla görüldüğü ilimiz olan Şanlıurfa’da çekildi. 15 yaşında bir kızın okulu bırakarak ailesine destek olmak için çalışmaya başlamasını konu alan belgesel, toplumda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Yarışmaya katılan 395 eser arasında dereceye girmeye hak kazanan film sahiplerine ödülleri 16 Ocak’ta düzenlenecek bir tören ile sunulacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.