Telefon Kütüphanesi uygulamasına yeni bir özellik

0

Türk Telekom ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı işbirliğiyle geliştirilen Telefon Kütüphanesi uygulamasına para tanıma fonksiyonu eklendi.

Türk Telekom tarafından 3 Aralık 2011 Dünya Engelliler Günü’nde hayata geçirilmiş olan Telefon Kütüphanesi, görme engelli bireylerin telefon aracılığıyla yüzlerce çeşit hikaye, roman, şiir gibi edebi metinleri sesli olarak dinleme imkanı sunan bir platform.

Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı işbirliğiyle hayata geçirdikleri Telefon Kütüphanesi projesi, görme engelli bireylere 50’den fazla kategorideki bine yakın sesli kitap ve içeriğe ulaşma hizmeti sunuyor. Bireyler, GETEM’den aldıkları şifre ile sisteme dahil oluyor, dinlediği içeriği dinleyebiliyor, eserlerin kaldıkları yerlerinden devam edebiliyorlar. İleri ya da geri sarma özelliği de bulunan bu platform, dinledikleri sesleri hızlı ya da yavaş oynatma seçeneği de sunuyor.

Telefon Kütüphanesi uygulamasına para tanıma fonksiyonu eklendi

Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı’nın ortak çalışması olan Telefon Kütüphanesi uygulamasına, yeni bir özellik de eklendi. Para tanıma fonksiyonu eklenerek geliştirilen platform ile görme engelli bireyler, ödemelerini daha güvenilir bir şekilde gerçekleştirecekler. İnternet olmasa da çalışma özelliğine sahip bu uygulama, karanlık ortamlarda telefon flaşı sayesinde de kullanılabiliyor.

Parayı tanıyarak, para değerini sesli olarak ifade edebilen uygulama, kamera açısındaki nesnenin para olmadığını anladığı zaman da kullanıcıya uyaran bir sesle bildirimde bulunuyor. Her para banknotu için farklı bir ses tonuna sahip bu uygulama, görme engelli bireylerin yaşamlarını epey bir kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Mobil cihazlardan indirilebildiği gibi, 0800 219 91 91 numaralı hat üzerinden ücretsiz bir şekilde ulaşılabilen uygulama, görme engelli bireylerin GETEM’den edindikleri şifre ile birlikte uygulamayı kullanabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.