Tarlamvar.com girişimi ile araziler değerleniyor

0

Tarlamvar.com sayesinde kullanılmayan araziler değerlendiriliyor ve şehirde yaşayan insanlar ağaç sahibi oluyor.

Türkiye coğrafi konumundan dolayı 4 mevsimi de yaşayan bir ülke. Verimli topraklara sahip olan ülkemizin her bir bölgesinde farklı meyve,sebze yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Fakat tarım konusunda teknik altyapının yetersizliği, çiftçilerin bilinçsizliği ve şehir hayatının insanlara daha cazibeli gelmesi gibi birçok sebepten dolayı bu verimli topraklar gün geçtikçe boşalıyor. Verimli toprakların ekilmemesi bir yandan çiftçiye maddi anlamda zarar verirken bir yandan ülke ekonomisini de etkiliyor.

Tarlamvar.com ekibi bu ve bunun gibi sorunların önüne geçebilmek ve boşta kalan tarlaları değerlendirebilmek adına fikirlerini hayata geçirmişler. Girişim sayesinde, boşta kalan tarım arazileri alınarak ekiliyor, çiftçiler için istihdam oluşturulurken, kullanıcılar edindikleri mahsulleri STK’lara da bağışlayabiliyorlar.

Tarlamvar.com platformunda tarlaların değerlendirilmesi

Tarlamvar.com aracılığıyla kullanıcılar, ağaç satın alarak onlardan mahsul elde edebiliyorlar. Kullanıcıların satın aldıkları ağaçlar ise sisteme iki şekilde ekleniyor.

İlkinde; tarlamvar.com ekibi kullanılmayan bir tarım arazisi buluyor. Tarla sahibiyle anlaşarak minimum 25 seneliğine tarla kiralanıyor. Sonrasında kullanıcılar tarafından alınan ağaçlar bu tarlalara dikilmeye başlanıyor. Ağaçların bakımı için de köyde yaşayan insanlar istihdam ediliyor. Böylelikle boş duran tarlalar bir yandan değerlenirken, köydeki insanlara da yeni bir geçim kaynağı oluşturuluyor.

Diğer model de ise; tarlamvar.com ekibi, tarla sahibi bir çiftçi ile anlaşıyor. Anlaşmadan önce, tarla sahibi çiftçinin organik tarım uygulamalarını uygulayıp uygulamadığı araştırılıyor. Tarla sahibi bu değerlendirmeyi geçtikten sonra, satın alınan her ağaç için ödenen bakım ve sahiplik parası ile geçimini sağlayabiliyor. Ya da elde edilen mahsuller, çiftçinin aracıya sattığı fiyata oranla daha yüksek bir fiyattan alınarak çiftçinin kazanç elde etmesi sağlanıyor.

Ata Cengiz ve İsmail Akçakoyun tarafından kurulan platform, tarlaların değerlendirilmesi ve çiftçiler için istihdam sağlanması dışında STK’lara da bağışta bulunulmasına aracı oluyor. Platform’un sağladığı uygulama aracılığıyla kullanıcılar satın aldıkları ağaçların durumunu, uygulamada yer alan görseller sayesinde takip edebiliyorlar. Toplanma zamanı gelen meyveler de çiftçiler tarafından toplanıyor. Kullanıcıların isteğine göre meyveler kullanıcılara gönderilebilir ya da sistemde bulunan STK’lara bağışlanabilir.

Kar amacı güden bir girişim olsa da sağladığı sosyal fayda yadsınamayacak kadar fazla olan bu girişim sayesinde, çiftçilere istihdam sağlanarak köyden kente göçün önüne geçiliyor, tarım arazileri değerlendirilerek ağaçlandırma faaliyetleri yapılıyor ve kullanıcıların seçimlerine göre elde edilen ürünler STK’lara bağışlanabiliyor.

Platformda şuan için 3 ağaç tipi bulunmakta; mandalina, nektarin ve ceviz ağacı. Platform, kullanıcılara satın aldıkları ağaçlar sonrası sertifika gönderme hizmetinde de bulunuyorlar. Girişim hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz websitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.