Rüzgar enerjisinde 2028’e kadar 5 milyar dolar yatırım hedefleniyor

Rüzgar enerjisinde 2028’e kadar 5 milyar dolar yatırım hedefleniyor

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TUREB) Başkanı İbrahim Erden, 2028 yılına kadar rüzgar enerjisinde 18 bin megavat kurulu güç hedeflendiğini belirterek, yatırım tutarının 5 milyar dolar olduğunu açıkladı.

Büyük yenilenebilir enerji potansiyeline sahip Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl içinde 5 milyar dolarlık yatırımla rüzgar enerjisi kurulu kapasitesini yüzde 50 oranında artırmayı hedeflediği belirtildi.

İstanbul’da düzenlenen 12. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi’nde söz alan Erden, ülkenin 2028 yılına kadar her yıl 1 milyar dolar yatırım yaparak bu hedefe ulaşabileceğini açıkladı.

Ülkedeki rüzgar santrallerinin çoğunun Batı Anadolu’da olduğunu aktaran Eren, son yıllarda yatırımların Orta Anadolu ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne doğru yayıldığını söyledi. Türkiye’de rüzgar enerjisi kurulu gücünün 12 bin megavata ulaştığına işaret ederek, bu alanda potansiyelin çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Erden, ‘’Potansiyelin sadece yüzde 10’undayız. Bunu geliştirmek için kamu ve özel sektörün büyük adımlar atması gerekiyor. Burada en önemli mesele mevcut yatırımların hızlandırılması. Bunun gerçekleşmesi için yatırımcıların çevresel, imar ve arazi tahsisi ile ilgili izin süreçlerini hızlıca tamamlaması lazım. Kamunun bu süreçleri kolaylaştırmak için üzerine düşeni yapması ve özel sektörün de yatırımların hızlı ilerlemesi için projeleri ivedilikle geliştirmesi gerekiyor’’ ifadelerini kullandı.

12. Kalkınma Planı kapsamında rüzgar enerjisi kurulu gücünde 5 yılda 18 bin megavat hedeflendiğini söyleyen Erden, ‘’Bunun yatırım tutarı 5 milyar dolar. Yani yılda 1 milyar dolarlık yatırım söz konusu. Biz buna asgari hedef olarak bakıyoruz, yatırımların bunun da üzerinde olacak şekilde devam etmesini umuyoruz’’ diyerek düşüncelerini aktardı.

Türkiye’nin rüzgarda Avrupa’nın beşinci büyük sanayisi olduğunu hatırlatan Erden, ‘’Bunun daha yukarı çıkabilme potansiyeli var. 12 bin megavatı 15 senede yaptık, ama bunun 2,5-3 katını belki önümüzdeki 10-12 yılda yapacağız. Dolayısıyla bu sanayi katlanarak büyümek zorunda kalacak’’ değerlendirmesini yaptı.

Rüzgar enerjisinde karada gösterilen ilerlemenin açık deniz rüzgarında da yapılabileceğini kaydeden Erden, Türkiye Ulusal Enerji Planı 2035 kapsamında 5 gigavatlık offshore kurulu güç hedeflendiğine işaret etti.

Erden, son yıllardaki teknolojik gelişmelerle ekipmanların tamamını geri dönüştürecek çözümler ortaya konduğunu belirterek, bu projelerin büyüyerek endüstriyelleşmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin mevcut depolamalı rüzgar ve güneş enerjisi kapasitelerindeki görünümün gelecek yıllarda ciddi yabancı yatırım çekeceği öngörülüyor. 

Kaynak:

https://www.aa.com.tr/en/energy/electricity/turkiye-targets-5-billion-wind-energy-investments-by-2028/39221#:~:text=T%C3%BCrkiye%2C%20with%20its%20large%20renewable,President%20Ibrahim%20Erden%20told%20Anadolu

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar