Google’ın yeni yapay zekası GraphCast ile hava durumu tahminlerinde devrim

Google’ın yeni yapay zekası GraphCast ile hava durumu tahminlerinde devrim

Google’ın yan kuruluşu Deepmind, geleneksek hava durumu tahminlerinden daha hızlı ve doğru sonuçlar veren bir yapay zeka uygulaması geliştirdi.  Science dergisine yayımlanan GraphCast adlı program, hava olaylarını öngörmede dönüm noktası olarak kabul ediliyor.

Deepmind tarafından üretilen yeni yapay zeka modeli, tahminlerde bulunmak için geleneksel hava durumu yöntemlerinden farklı bir yol izliyor. Örneğin, Eylül ayında etkili olan Lee Kasırgası’nın Kanada’da nereye varacağını geleneksel yöntemlerden üç gün daha erken tahmin etti. Bu başarı, GraphCast’in sadece hızlı değil, aynı zamanda oldukça doğru tahminler yapabilen bir yapay zeka sistemi olduğunu doğruluyor.

Program, yalnızca bir dakika içinde 10 günlük hava değişikliklerini ön görebiliyor. Sürekli olarak güncellenen ve eğitilen sistem, bilim insanlarına gelecekte daha da gelişmiş tahminler yapma imkanı sunuyor.

GraphCast, büyük hava olaylarını önceden tahmin ederek, olası zararları en aza indirme ve insanların güvenliğini sağlama konusunda büyük önem taşıyor. Seyahat planlarından tarımsal faaliyetlere kadar hava durumu tahminlerine güvenen bir toplum için doğru tahminler, riskleri azaltıyor ve kaynak kullanımını optimize ediyor.

Yapılan kapsamlı bir değerlendirme GraphCast’in, Avrupa Orta Menzilli Hava Tahminleri Merkezi (ECMWF) tarafından yürütülen ve üç ila 10 gün sonrasını tahmin eden dünyanın önde gelen geleneksel sisteminden isabetli olduğunu gösterdi.

ECMWF koordinatörü Matthew Chantry, ‘’GraphCast’in diğer makine öğrenimi modelleri olan Huawei, Pangu-Weather, Nvidia ve FourCastNet’ten daha doğru sonuçlar verdiğini görüyoruz’’ dedi.

Aşırı hava olayları hakkında uyarılar sunabilen GraphCast’in verilen bilgiye göre, gelecekte daha fazla siklon izlerini büyük bir doğrulukla tahmin edebileceği, taşkın riski ile ilişkili atmosferik nehirleri tanımlayabileceği ve aşırı sıcaklıkların başlangıcını öngörebileceği tahmin ediliyor.

Bu algoritma nasıl çalışıyor?

GraphCast, hava sistemlerinin dünya genelinde nasıl geliştiği ve hareket ettiği hakkında 40 yıllık ECMWF verilerinin bulunduğu bir makine öğrenimi mimarisi kullanıyor. Bu verilerle bir dakika içinde 10 günlük tahmin raporu üretebiliyor.

Moleküler simülasyonlar yerine geçmiş verilere dayanarak tahminlerde bulunan model, Dünya’nın mevcut hava durumu verileriyle başlayarak, altı saat sonrası için tahminler yapma yoluyla bu süreci sürekli güncelliyor. Dolayısıyla, daha uzun vadeli ve doğru tahminler mümkün hale geliyor.

Google, yapay zeka alanında bir kilometre taşı olma potansiyeline sahip olan GraphCast’i ürünlerine nasıl entegre edeceği konusunda çalışmalara başladı.

Kaynak:

https://interestingengineering.com/innovation/googles-graphcast-predicts-weather-under-minute?utm_source=Blueprint+Daily&utm_campaign=a41550e0e6-EMAIL_CAMPAIGN_2023_11_16_12_10&utm_medium=email&utm_term=0_5201d9a22f-a41550e0e6-%5BLIST_EMAIL_ID%5D

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar