Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz Projesi Cumhuriyetin 100’üncü yılında bin kadın öğretmen hedefini aştı

Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz Projesi Cumhuriyetin 100’üncü yılında bin kadın öğretmen hedefini aştı

2018 yılında, Z Zurich Vakfı katkılarıyla Millî Eğitim Bakanlığı ve Türk Eğitim Derneği ortaklığıyla hayata geçirilen ve 5 yıldır devam eden “Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz” projesiyle Cumhuriyetin 100’üncü yılında 77 farklı il ve 938 köyden toplam 1138 öğretmene, bu öğretmenler aracılığıyla 30 binden fazla öğrenci ve 150 binden fazla aile bireyine ulaşıldı. Projenin bundan sonraki etabında, öğretmenlerin kendi bulundukları bölgelerin gelişimi ve değişimi için oluşturdukları sosyal fayda odaklı projelerini hayata geçirerek yerel kalkınmaya destek olmaları hedefleniyor.
 
Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında bin öğretmen hedefi aşıldı
2018 yılında 50 öğretmenle başlayan ve bugüne kadar 77 farklı ilden 1138 köy öğretmenin dahil olduğu ve Atatürk’ün “Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaklardır” misyonuyla devam eden “Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz” projesi, Cumhuriyetin 100’üncü yılında bin öğretmen hedefini aştı.
 
Sosyal Etki Yaratan Öğretmen Modülü ile Kırsal Kalkınmaya Destek sağlanacak
Sosyal girişimcilik odağında öğretmenlere özgü geliştirilen Modül, öğretmenlerin girişimcilik potansiyellerini harekete geçirecek ve bu yönde kilit roller üstlenebilmelerine destek olacak eğitimleri içeriyor. Bu eğitimlerle projedeki öğretmenlerin sosyal fayda odaklı fikirler aracılığıyla okullarındaki / köylerindeki / ilçelerindeki sosyal sorunların çözümünde destekleyici bir rol üstlenmeleri amaçlanıyor.
 
Beş yıldır değişimin rehberleri olan öğretmenlere destek veren Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz projesi kapsamında, öğretmenlerin bulundukları bölgenin birer girişimcisi olmalarının hedeflendiği “Sosyal Etki Yaratan Öğretmen Modülü” eğitimleri ise 11-16 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul’da tamamlandı. Eğitimlerin ardından öğretmenler, uzman mentorların desteği ile kendi projelerini tasarladı. Eğitim süresince akran zorbalığını önlemekten biyolojik çeşitliliğin korunmasına, yerel üreticilerin desteklenmesinden kadın sağlığı ve aile planlamasına kadar pek çok farklı alanda toplam 55 proje fikri geldi. Projenin bundan sonraki etabında öğretmenlerin kendi sosyal fayda odaklı projelerini hayata geçirerek yerel kalkınmaya destek olmaları hedefleniyor. Öğretmenler öncülüğünde gerçekleşecek bu girişimlerin Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz projesinin en önemli yanlarından biri olarak topluma fayda sağlaması bekleniyor.
 
En iyi sigorta poliçesi kadın ve çocuklara yapılan yatırım
Z Zurich Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Yılmaz Yıldız konuşmasında toplumlar için en iyi sigorta poliçesinin kadın ve çocuklara yapılan yatırım olduğunun altını çizdi. Yıldız konuşmasına şöyle devam etti “Projemiz için ayırdığımız kaynakla, okul binaları inşa edebilir, güncel teknolojilere yatırım yapabilirdik ama biz şundan çok eminiz ki eğitimde fırsat eşitliği adına yapılacak en doğru yatırım geleceğimizi emanet ettiğimiz siz değerli öğretmenlerimize yapılan yatırımdır. Hedefimiz Cumhuriyetimizin 100.yılında 1000 kadın öğretmene ulaşmaktı. Bugün projemizde sizlerle birlikte 1.138 kadın köy öğretmen ile hedefimizi aştık ve sizlerin aracılığıyla 34.140 öğrenci ve 170.700 aile bireyini desteklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de 1,2 milyon öğretmen var ve bu öğretmenlerin yüzde 60’ı kadın. Hedefimiz gelecekte çok daha fazla kadın öğretmenimize destek olmak. 5 yıldır sürdürülebilir şekilde yürüttüğümüz kamu-sivil toplum-özel sektör iş birliği ile örnek gösterilen, ödüllü bir proje olarak; kırsal kalkınmaya, eğitimde fırsat eşitliğine ve nitelikli eğitime hedeflerimiz doğrultusunda destek olmayı başardığımız için tüm paydaşlar olarak gurur duyuyoruz.”
 
Öğretmenlik çocukların hayatında iz bırakma sanatıysa, sınıf öğretmenleri en etkin iz bırakanlardır
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Araştırma, Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Ercan Yıldız, “Öğretmenlik çocukların hayatında iz bırakma sanatıysa, sınıf öğretmenleri en etkin iz bırakanlardır. Bu bilinçle yaptığınız işin çok kutsal ve değerli olduğunu bilerek devam edeceğinizden şüphemiz yok. Görev aldığınız köylerde daha önce hiç karşılaşmadığınız hikâyelerle, farklı yaşam tarzlarıyla ve o yörelere ait kültürlerle karşılaşıyorsunuz. Tüm bunlar aslında sizin zihin dünyanızı zenginleştiren farklılıklardır. Öğretmenliğe başladığınız andan itibaren geleceğin mimarı olacak çocuklar için çok önemli fedakarlıklarda bulunuyorsunuz. Başta Sayın Bakanımız olmak üzere, Milli eğitim bakanlığı olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret buyurdukları Türkiye Yüzyılı Vizyonu ışığında, yürüdüğünüz bu ulvi yolda size eşlik etmek için elimizden gelen her türlü çabayı sarf ediyoruz. Başarılarınıza her daim alkış tutacak, zorluklarınızı da kolaylaştırmak için her zaman yanınızda olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle bu değerli projede emeği geçen çalışma arkadaşlarımıza ve proje ortaklarımıza teşekkür ederken, hepinize öğretmenlik hayatınız boyunca muvaffakiyetler diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
 
Bin öğretmen hedefimize ulaşmamızı Cumhuriyetin 100’üncü yıl coşkusuyla yaşıyoruz
Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ise yaptığı konuşmasında, “2018 yılından beri yürüttüğümüz bu eşsiz projemizde bin öğretmen hedefimize ulaşmamızı Cumhuriyetin 100’üncü yıl coşkusuyla birlikte yaşamak ayrı bir mutluluk veriyor. Yarattığınız değişimi, dönüşümü çeşitlendirmek ve güçlendirmek sizlerin elinde. Eğitimin Sigortası: Öğretmenlerimiz projemizin bu değişim yolculuğunuzda size iyi bir rehber olduğunu ve bundan sonra da olacağını umuyor ve hepinize keyifli bir hafta diliyorum” diye ifade etti.
 

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar