Maske takmak Covid-19’a yakalanma riskini 225 kat azaltabiliyor

Maske takmak Covid-19’a yakalanma riskini 225 kat azaltabiliyor

Alman ve ABD’li uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından yapılan yeni araştırma, maske takmanın Covid-19’a yakalanma riskini 225 kat azaltabileceğine işaret ediyor. Maskenin son derece yüksek koruma sağladığını ve sosyal mesafeden daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Güney Afrika’da tespit edilen ve son derece bulaşıcı Omicron varyantına yanıt olarak, İngiltere’de toplu taşıma araçlarında ve mağazalarda maske takmak yeniden zorunlu hale getirildi.

Araştırma sürecinde, insanların ağzından çıkan solunum partiküllerinin boyutu ve miktarı değişik maskelerle ölçüldü.

Bilim adamları, farklı mesafelerden ve değişik süreler dikkate alınarak, bireyin virüsleri soluma riskini hesaplamak için sonuçları matematiksel bir modül aracılığıyla değerlendirdi.

Yaygın maske kullanımı Covid-19 oranlarını yüzde 53’e kadar azaltabilir

Çalışmada, enfekte bireyler Sars-CoV-2’nin delta varyantının yüksek viral yüküne sahipse, maske takılmayan durumda enfeksiyon riskinin son derece yüksek olduğu ve bulaşıcı dozun bir virüs taşıyıcısının nefesinden emiliminin çok az zaman aldığı tespit edildi.

Akademik makale, yaygın maske kullanımının Covid-19 oranlarını yüzde 53’e kadar azaltabileceği sonucuna varıyor.

Avustralya Monash Üniversitesi araştırmacıları ve Edinburgh Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma, yaklaşık 400 bin katılımcıyı kapsıyor.

Kaynak:

https://r1.ddlnk.net/61YZ-EPXV-ZI0HZ-9V7I9-1/c.aspx

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar