Liseli girişimcilerden Alzheimer hastalarına takip çipi!

0

Lookater ekibinden iki girişimcinin ortaya çıkardığı Looky, Alzheimer hastalarının konumlarının saptanabilmesini kolaylaştıran bir girişim.

Lookater, 7 lise öğrencisinden oluşan bir ekip. Looky de bu ekibin başarılarından biri. Ekibin proje yöneticisi olan Bora Çıbıkçı‘nın Alzheimer hastası olan dedesinin hayatını kolaylaştırmak için düşündüğü bu fikir, bir çok firmanın da desteğini alarak kullanılabilir bir ürün haline dönüştü.

Alzheimer hastalarında sıklıkla rastlanan kaybolma vakalarına engel olmak için yola çıkan Looky çipleri, hastaların iç çamaşırlarının lastiklerine entegre edildikten sonra mobil cihaz uygulamasıyla eşleştirilir. Daha sonra hasta için bir güvenli alan tanımlanır.

Küçük ve kullanışlı olan bu çipler, hastanın güvenli alanından uzaklaşmaya başlamasından itibaren mobil cihazınız aracılığıyla size alarm göndermeye başlar. GPS ile konumu belirlenen hasta, taksi aracılığı ile hasta yakınına en hızlı ve kısa sürede ulaştırılır.

Looky çiplerinin, Alzheimer hastaları için indirimi bulunmakta. Bu projenin bir kısmını sosyal bir fona aktarmayı düşünen Lookater ekibi, Looky projelerini çocuklar ve evcil hayvanlar üzerinde de uygulayabilmek için geliştirme çalışmalarını sürdürüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.