Dünya’nın yeni kurtarıcıları: Çöp(m)adamlar!

0

Çöp(m)adam atıklardan yeni tasarımlar oluşturarak bunları satışa dönüştüren sosyal bir girişim. Bu girişim aynı zamanda kadın istihdamı oluşturarak, daha önce hiç çalışmamış kadınların kendi geçimlerini sağlamayı da amaçlıyor.

Her geçen gün artan atık miktarı hem bize hem de çevreye zarar veriyor. İnsanların bilinçsizce yaptıkları bu davranış, Ayvalık’ta bir grubun dikkatini çekmiş ve harekete geçmelerine sebep olmuş. Bu hareket çevre kirliliği için bir çözüm olurken bir çok kadın için de yeni bir meslek alanı haline gelmiş.

Kullanılmayıp atılmış kumaşlar, hazır çorba paketleri, atılmış kağıtlar v.b. aklınıza gelebilecek her türlü atığı modaya dönüştüren, bir çok kadının istihdamını sağlayan çöp(m)adam, Tara Hopkins’in de kurucularından biri olduğu sosyal bir girişim. Bu girişimde çalışan kadınlar, daha önce hiç bir yerde çalışmamış, iş tecrübesi olmayanlardan oluşmaktadır. Çöp(m)adam sayesinde bu kadınlar topluma kazandırılarak, kendi kazançlarını kendilerinin kazanmasının mutluluğunu yaşıyorlar.

Her 4 kadından 3’nün işsiz olduğu bu ülkede, Çöp(m)adam girişimi kadınlara düzenli maaş imkanı sağlıyor. Sağlıklı ve hijyenik ortamlarda üretim yapan kadınlar, öncelikle örnek ürünler üretiyorlar. Atık maddeleri çanta, cüzdan, önlük ve elbise gibi bir çok ürüne dönüştüren bu yaratıcı kadınlar, tüketicilerden gelen yorum ve isteklere göre yeni ürün tasarımları da yapabilmekteler. Yaptıkları ürünler satılmasa bile ödemelerini alabilen Çöp(m)adamlar, yeni tasarımlar için hiç yılmadan çalışmaktadırlar.

Sabancı Üniversitesi ile çıktıkları bu yolda, Unilever ve Ülker gibi bir çok firmanın desteğini gören bu girişim tüm insanlığa örnek olacak cinsten. Sizde bu sosyal girişime destek olmak ve kadın istihdamını artırmak istiyorsanız Çöp(m)adam‘ın web sitesinden onlar hakkında bilgi alabilir, tasarım ürünlerine ulaşarak, onları satın alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.