Kıyafetleri faydaya dönüştüren Reflect ile tanışın

1

Reflect, aktivist ve ‘paylaşımcı’ bir giyim markası. Özünde kollektif bir süreç sonrasında ortaya konulan ürünlerin satışı sonrasında elde edilen gelirin sivil toplum kuruluşlarıyla paylaşımı var.

Reflect, biri mülteci kamplarında sanat terapisi gönüllüsü olarak çalışmış, diğeri küçük yaşlardan beri tekstille uğraşıp kumaşlar ve kıyafetlerle büyümüş iki kişi tarafından yaratıldı. Sanat terapilerinden çıkan çizimlerin etkili bir iletişim aracı olarak neden kullanılabileceği fikri ise özünü meydana getiriyor.

Deneyim ve fikirle yoğrulana Reflect, ilginç bir sosyal girişimcilik hikayesi. Üstelik temelinde ticari yöne sahip olduğu kadar sosyal fayda amacı da taşıyor. Ürünlerin tasarım sürecinde ‘Sürdürülebilir Kalkınma İçin Küresel Hedefler ‘de yer alan meselelerle ilgili (açlık, yoksulluk, vb) dezavantaja sahip bireylerle sanat terapisi atölyeleri düzenleniyor. Bu çalışmaların sonuçları, farklı disiplinlerden tasarımcılar ve genç sanatçıların yorumlarıyla ürünlere entegre ediliyor. Ardından da tasarım maliyeti sosyal sorunlara çözüm odağındaki sivil toplum kuruluşlarına aktarılan bir iş modeli ortaya çıkıyor. Dezavantajlı insanlar ve sürecin içindeki bir dizi başka etkin rol (tasarımcı, vb), sürecin ortak paydası olarak sosyal sorunların çözümüne katkı sağlıyor.

Sürdürülebilir bir tasarım anlayışına sahip durumdaki proje modelinde üretimin aşamalarının tamamı çevre dostu materyaller, paketleme ve dağıtım süreçleri ile tamamlanıyor. ‘Sürdürülebilir moda’ konusunda farkındalık ve daha fazla koleksiyon, Reflect’in gelecek hedefleri arasında yer alıyor. Bizler de bu ilgi çekici girişime başarılar diliyoruz. Daha fazla bilgi için https://reflect.ist/tr/sustainability sitesi ziyaret edilebilir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.