İnternetle Hayat Kolay Projesi ile Down sendromlu gençlere bilgisayar eğitimi

0

Türk Telekom’un Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın ve Habitat Derneği ile birlikte yürüttüğü İnternetle Hayat Kolay Projesi kapsamında Down sendromlu gençler dijital okuryazar eğitimleri aldı.

Telekom’un Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Habitat Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen İnternetle Hayat Kolay Projesi ile Trabzon‘daki 50 down sendromlu genç İnternetle Hayat Kolay eğitimi verildi.

Trabzon Sürmene Ahmet Yılmaz Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Okulu’nda gerçekleştirilen 2 günlük eğitim boyunca, 50 down sendromlu çocuğa bilgisayar ile ilgili eğitimler verildi. Bilgisayarın temel çalışma prensipleri,masaüstü kullanımı, bilgisayar faresini tanıma, internette arama yapma, güvenli internet kullanımı gibi gençlerin temel bilgisayar ve internet becerilerini artırmaya yönelik konularda eğitimler verildi.

İnternetle Hayat Kolay Projesi kapsamında 50 Down sendromlu gence bilgisayar eğitimi

Türk Telekom Kurumsal İletişim Direktörü Hamdi Ateş, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı dahilinde ve Habitat Derneği işbirliğiyle gerçekleştirmiş oldukları İnternetle Hayat Kolay projesi hakkında;

“Yola çıkarken ufacık bir kar topu olan proje bugün tüm Türkiye’ye bir çığ gibi yayılmış durumda. Proje kapsamında bugüne kadar Türkiye’nin 54 şehrinde 30 bin kişiye dijital dünyanın kapılarını araladık. Bu kapsamda Trabzon’da yaşayan 50 Down sendromlu gencimize iki gün boyunca verdiğimiz İnternet eğitimleri ile onları da dijital dünya ile tanıştırdık. Bu gönüllülerimiz için de çok özel bir deneyim oldu. Canla başla Down sendromlu gençlerimizin hayatına dokunmak için çalışan eğitmenlerimize teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Bugüne kadar Türkiye’nin 54  şehrinde 30 bin kişiye dijital dünyayı tanıtmak için çok sayıda etkinlik düzenleyen Türk Telekom, Hayat Kolay projesi için down sendromlu gençlerle Trabzon’da buluştu. Habitat Derneği işbirliğiyle Trabzon’da düzenlenen etkinlik 27-28 Kasım tarihlerinde gerçekleşti.

Trabzon’da gerçekleştirilen bu eğitime katılan 50 down sendromlu çocukların yaklaşık olarak yarısı daha önce bilgisayara dokunmamış ve hatta okuma yazma bilgisine sahip olmamasına rağmen, verilen eğitimler sonucunda gençlerde, ciddi gelişimlerin olduğu gözlendi. Eğitim sonunda, eğitime katılım göstermiş olan tüm katılımcılar eğitimden güvenli internet hakkında da bilgi sahibi olarak ve mutlu bir şekilde ayrıldılar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.