Bu ay Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV)’e destek

0

Türkiye’de bireysel bağış ve sivil toplum farkındalığı oluşturmak için hayata geçirilen Sosyal Bağış Hareketi, bu ay toplanacak gelirleri, yoksul kadınların ekonomik ve sosyal güçlenmeleri için çalışan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) için bağışlayacak.

1986 yılında kurulan KEDV, kurulduğu günden bu yana kadınların ekonomik yaşama katılabilmesi için birçok proje hayata geçiriyor. Çocuk bakımı ve eğitimini destekleyici, kapsamlı ve kaliteli eğitimler ile çocuk bakımı ve eğitiminin önemini yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Bu amaca yönelik kadınların da katılımıyla eğitimler gerçekleştiriyor. Kurulan Kadın ve Çocuk Merkezleri sayesinde hem kadınlara hem de çocuklara eğitim hizmeti veren KEDV, faaliyet gösterdiği 10 Kadın ve Çocuk Merkezi aracılığıyla her yıl yaklaşık olarak 1000 çocuk ve kadının hizmet almasına katkıda bulunuyor.

KEDV tarafından kurulan Kadın ve Çocuk Merkezleri sayesinde kadınlar ve çocuklar daha iyi  bakım ve eğitim hizmeti alırken, gelir sahibi kadınlar da, çevrelerindeki sorunlara duyarsız kalmayarak kamusal alanın ihtiyaçlarına yönelik projelerde yer alabiliyor.

KEDV ile kadınlara mikro kredi desteği

KEDV tarafından 2002 yılında kurulan, Türkiye’nin ilk mikro kredi kurumu olan Maya ile dar gelirli fakat girişimci ruhlu olan kadınların ekonomik güçlenmesi amaçlanıyor. Maya mikro kredisi ile, bir iş yeri açmak ya da sahip olduğu işi geliştirmek isteyen kadınlara küçük miktarlarda krediler veriliyor. Mikro kredinin ilk uygulayıcılarından biri olan KEDV, kurulduğu günden bu yana 14 bin kadına sağladığı mikro krediler ile onların hayallerini gerçekleştirmede destek oldu.

Türkiye’de her 4 kadından birinin ekonomik hayatın içerisinde yer alabildiğini söyleyen kurum yetkilileri sağladıkları mikro krediler ile birçok kadının ekonomik hayatta tutunabilmesinde yardımcı oldular. Mikro kredi alarak işletme kuran, işini büyüten birçok kadın oldu. Bunlardan biri 30 keçiye sahip olan Melek Yılmaz, “Mikro kredi, ben emeklerken bana yürümeyi öğretti” derken, çocukluğundan beri çiftçilik yapan Nazan Kurtan da; “En iyi bildiğim şey sebze yetiştirmek. 10 yıldır organik tarımla pazarlara sebze getiriyorum. Çoğunlukla kadınlarla çalışıyorum. Mikro krediyle seramı başlattım, sonraki süreçlerde de mikro kredi yardımcım oldu. Şimdi ki hayalim uygulamalı eğitim çiftliği kurabilmek” ifadelerinde bulunuyor.

KEDV’in kadın kooperatifine yönelik çalışmaları da bulunmakta. KEDV, kadınların kooperatifler bünyesinde ekonomik hayata katılımlarını artırmak amacıyla, eğitim, finansman, danışmanlık ve pazarlama desteği de veriyor.

KEDV tarafından faaliyet göstermeye devam eden Nahıl Dükkân‘ı Türkiye’nin birçok yerinden kadınların ürünlerinin pazarlanmasında kullanılan bir işletme. Satılan ikinci el ürünlerden sağlanan gelirler ile erken çocuk eğitimi hizmeti vermek isteyen kadın gruplarına destek olunuyor. Belli aralıklarla yenilenen ‘Nahıl Şenlikleri’ ve ‘Nahıl Pazaryeri’ ile dükkan, daha geniş çevreye adını duyurmaya sağlayan dükkan, satış oranlarını da arttırmayı hedefliyor.

15 ay boyunca, her ay farklı bir STK’yı sosyal medya aracılığıyla tanıtmayı ve kurumlara destek olmayı amaçlamış Sosyal Bağış Hareketi bu ay da Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV) için çağrıda bulunacak.

Sizde kadınların ekonomide yer almasını desteklemek istiyorsanız 14 Aralık Perşembe günü, #birinizhepimiziçin #sosyalbağışhareketi hashtaglerini kullanarak sosyal medyada yerinizi alın.

Destek olmak için;
https://www.facebook.com/kedv.org.tr/
www.kedv.org.tr/desteklemek-icin
facebook.com/sosyalbagishareketi
instagram.com/sosyalbagishareketi
twitter.com/BagisHareketi

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.