Filizler projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nda

0

İzmir Karşıyaka Belediyesi ve duyarlı apartman sakinleri tarafından başlatılan proje, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na katıldı.

İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından hayata geçirilen Karşıyaka’nın Filizleri Projesi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Küresel Dernekler Forumu (ORUFOGAR) tarafından 5 kıta, 30 ülke ve 150 şehre “Uygulanabilir Örnek Proje” olarak gösterilmeye hak kazandı.

Belediyelerin, kişilere yasal olarak burs verememesi üzerine yola çıkılarak İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından bir sosyal sorumluluk projesi başlatıldı. Karşıyaka Belediyesi, gönüllü apartman sakinlerini ve bursa ihtiyacı olan üniversite öğrencilerini bir araya getirerek bir sosyal sorumluluk projesine imza attı. Sonrasında projeye, taksi durakları, esnaf, meslek odaları, dernekler, belediye çalışanları ve muhtarlar da dahil olarak daha fazla öğrenciye burs imkanı sağlandı.

İzmir Karşıyaka Belediyesi ve duyarlı birçok kişi tarafından hayata geçirilen Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz – Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz projesi, Birleşmiş Milletler’in de dikkatini çekti. BM Kalkınma Programı ve Küresel Dernekler Forumu (ORUFOGAR) tarafından 5 kıta, 30 ülke ve 150 şehre ‘Uygulanabilir Örnek Proje’ olarak gösterilen proje, iki yıl önce de Avrupa Kamu Sektörü Ödülleri’nde, Avrupa’nın En İyi Uygulanan Sosyal Sorumluluk Projesi olarak seçilmişti.

Filizler projesi ile üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlanıyor

2 yılda 600’den fazla öğrencinin burs almasına imkan sağlayan Karşıyaka’nın Filizleri Projesi, her bir öğrencinin aylık olarak 300 TL burs almasına imkan sağlıyor. Türkiye’nin birçok ilinde de uygulanmaya başlanan bu proje ile, birçok üniversite öğrencisi burs imkanına kavuştu.

Birleşmiş Milletler tarafından düzenlenen Kalkınma Programı’na 5 kıta 30 ülkeden 150 şehir katıldı. Sertifika töreninin İspanya’nın Vitoria kentinden düzenlenen programda, Filizler Projesi en iyiler arasında yerini aldı.

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar ise ifadelerini şu şekilde belirtti;

“Üniversite öğrencilerine karşılıksız burs sağlamak adına, toplumsal dayanışmanın en güzel örneğini sergiliyoruz. Apartmanları, esnafı, sivil toplum kuruluşlarını örgütleyerek ihtiyaç sahibi üniversitelilere burs sağlıyoruz. Şu ana kadar 600’den fazla üniversitelimiz bu projeden faydalandı, faydalanıyor. Sayımızı daha da artıracağız. Bu çabamızın ödüllendirilmesi bizim için büyük onur. Projeye destek olan ve öğrenci okutan tüm Karşıyakalıları kutluyorum”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.