Ashoka Vakfı’na 4 yeni üye katıldı!

0

Dünyanın ve Türkiye’nin ilk ve en geniş sosyal girişimcilik ağı olan Ashoka’nın 13 Kasım 2017 tarihinde düzenlediği gala gecesinde, bu küresel ağa yeni katılan sosyal girişimciler tanıtıldı.

90’ı aşkın ülkede, 3.500 sosyal girişimcinin dahil olduğu Ashoka tarafından düzenlenen gecede, bu küresel ağa dahil olan 4 sosyal girişimci, katılımcılara tanıtıldı. Girişimcilerden 1’i erken aşama (Ashoka Fellow) diğer kalan 3 girişimci ise ileri aşama (Ashoka Senior Fellow) olarak Ashoka’ya dahil oldular.

Ashoka Senior Fellow olarak küresel ağa dahil olan, Güney Haştemoğlu, Tanfer Dinler ve Dr. Uygar Özesmi, edindikleri tecrübeleri ve çalışmalarını Türkiye ve dünyada bulunan sosyal girişimcilere aktaracaklar. Ashoka Fellow olarak bu ağın bir parçası olan Durukan Dudu ise, projelerini ve çalışmalarını geliştirmek ve daha iyi seviyelere getirebilmek adına ihtiyacı olan destekleri ise bu ağda bulunan diğer sosyal girişimcilerden talep edebilecek.

Dünya ve Türkiye çapındaki sosyal girişimcileri bir ağda toplayan Ashoka Vakfına katılan 4 yeni üyenin tanıtıldığı gala gecesinde, Ashoka Destek Ağı üyesi, Doğan Şirketler Grubu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, “Bana, yeni kurulan dünyaya ait gibi gelen sosyal girişimciler büyük ilham veriyor. Yeni sosyal girişimcilerimizin ortaya koyduğu şirket modeli, kârını optimize ederken sosyal faydayı da maksimize ediyor. Geleceğin şirket modelini bugünden hayata geçiren sosyal girişimcileri çok önemsiyorum ve önemsemeleri için de elimden geleni yapmak istiyorum.” dedi. Ashoka Destek Ağı’nın bir diğer üyesi,  Eko Yenilenebilir Enerjiler AŞ kurucusu Serhan Süzer, “Ashoka dünyayı ve sürdürülebilirliği odağına alan, güzel işler yapan samimi insanlardan oluşan bir topluluk, bu özelliğini çok değerli buluyorum.” şeklinde konuştu. Kurumsal ortaklarından TEB Özel Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu ise “TEB Özel Bankacılık olarak sosyal girişimlerin büyümesi için ihtiyaç duyulan can suyunu, yani sosyal finansmanı Türkiye’de mobilize etmeyi, dolayısıyla ülkemizdeki sosyal girişimlerin de yurt dışındakiler gibi büyümesini görmek istiyoruz.Bu nedenle Ashoka’yı destekliyoruz, desteklemeye de devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu.

Ahoka Vakfı’na dahil olan 4 yeni üye

Anadolu Meraları – Durukan Dudu (Ashoka Fellow): Tarımda kullanılan yanlış teknikler sonucu kuraklaşan ve çölleşen tarım alanları,i küresel ısınmaya sebep olabiliyor. Anadolu Meraları ekibi ise, tarım teknikleri üzerinde çalışarak bu teknikleri iyileştiriyor, deneyimli çiftçileri ve yeni çiftçileri bir araya getirerek onlara, doğru tarım teknikleri hakkında eğitim veriyorlar. Üzerinde çalıştıkları bu teknikler ile, küresel ısınmayı önlemeye çalışırken, aynı zamanda kırsaldan kente göçün de önüne geçmeyi hedefliyorlar.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı – Güney Haştemoğlu (Ashoka Senior Fellow):  Türkiye’deki suça itilmiş çocukları gündeme taşıyarak, kamuda ve akademide bu konuda uzman birimlerin kurulmasına öncülük etti. Vakıf, suça itilmiş çocuklar için rehabilitasyon ve çeşitli eğitim imkanları sunup, kamu ve sivil toplum kuruluşlarına iyi örnekler oluşturulmasına ve çağdaş uygulama modelleri geliştirilmesine yardımda bulunuyor.

Tanfer Dinler (Ashoka Senior Fellow): 30 yıl önce geliştirdiği, Türkiye’deki çiftçilere fayda sağlamayı amaçlayarak geliştirdiği, ilk katılımcı tarım sigortası modeliyle özel sektörü ve kamu kurumlarını ortak bir paydada buluşturuyor. Çiftçilerin güçlenmesini hedeflediği bu modeli, TBMM’yi de içine alan büyük kitlelere anlatıyor, savunuyor, yöntemler geliştiriyor.

Good4Trust.org – Uygar Özesmi (Ashoka Senior Fellow): Türkiye ve dünyadaki birçok sivil toplum hareketlerinde çeşitli görevler almış Dr. Uygar Özesmi, kurduğu Good4Trust.org platformu ile türeticileri sosyal ve ekolojik açıdan sorumlu ve güvenilir üreticilerden alışveriş yapmaya çağırıyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.