Empatinin merkezini oluşturduğu sosyal girişimcilik örneği Dem

1

Tematik işleyişe sahip bir sosyal girişimcilik örneği olan Dem, sağır ve işitme engelli toplumun ‘işitsel toplum’ ile entegrasyonuna katkı sağlayan bir dizi diyalog alanı yaratıyor.

Dem, sağır ve işitme engelli toplumla ‘işitsel toplum’ arasında adeta bir köprü vazifesi gören, ilgi çekici bir sosyal girişimcilik örneği. Çeşitli etkinlik, organizasyon ve işletme yapıları ile şekillenen yapı taşları, aynı zamanda burs vermek, bağışta bulunmak isteyenlerin desteğine de açık. Dem’in kapsamını ele aldığımızda ilk olarak DemGoodCoffee  dikkatimizi çekiyor.

DemGoodCoffee, İstanbul’un Beşiktaş semtinde kurulan bir kahve dükkanının ismi. Ancak onu diğer birçoğundan ayıran özelliklere sahip olduğu da açık; sağır ve işitme engelliler kültürünü kahve kültürüyle bir araya getiriyor. Bir harman, bir bütünleşme mekanı adeta; lezzetli kahvelerin içilebileceği bir dükkan olmanın ötesinde paylaşım ve empati imkanı sağlıyor.

Sağır, işitme engelli ve duyan baristaların birlikte çalıştığı, müşterileri kahve aracılığıyla TİD ile tanıştıran ve diyalog hedefleyen mekan DemGoodCoffee, sadece sağır ve işitme engelli ekosistemininin değil; farklı alanlarda çalışan serbest çalışanların, platformların, sivil toplum örgütlerinin, sosyal girişimcilerin ve üretenlerin de Beşiktaş’taki buluşma noktası görevi üstleniyor.

İşaret Dili Tanışma Eğitimleri, bir diğer Dem girişimi. İnteraktif kurgulanan, sağır kültürü üzerine düşündürten ve katılımcıların sivil toplum angajmanlarını geliştirmeye yönelik Türk İşaret Dili ile Tanışma Eğitimleri 24 saati teorik, 8 saati pratik olmak üzere toplamda 32 saatlik bir program sunuyor.

Dem ayrıca; Kahve ve Türk İşaret Dili Farkındalık Atölyesi, Sağır.Kahve.Sohbet etkinlikleri, Aşkını Başka Dilde Anlat adını alan organizasyon gibi her biri başlı başına güçlü anlamlar barındıran platformları da bünyesinde bulunduruyor.

Daha fazla bilgi için: demdernek.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NOT: Görseller @demdernegi Instagram hesabından alınmıştır.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.