Dünya bir iklim uçurumunun eşiğinde ve karşı karşıya olduğu riskler çok büyük 

Dünya bir iklim uçurumunun eşiğinde ve karşı karşıya olduğu riskler çok büyük 

Yüzlerce bilim insanının katıldığı The Guardian anketine göre gezegen en az 2,5C ısınmaya doğru gidiyor ve bu durum insanlık için felaket olacak.

The Guardian tarafından yapılan ankete katılan dünyanın önde gelen iklim bilimcileri, küresel sıcaklıkların bu yüzyılda en az 2,5C’ye yükselerek belirlenen uluslararası hedefleri aşmasını ve bu durumun insanlık ve gezegen için yıkıcı sonuçlara yol açmasını bekliyor. 

Çok sayıda uzman, ortaya konan açık bilimsel kanıtlara rağmen hükümetlerin harekete geçmemesi nedeniyle tepkili olduklarını ve kendilerini umutsuz, öfkeli ve korkmuş hissetiklerini belirtiyor.

Guardian anketine katılan ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarına imza atan yaklaşık 400 kıdemli uzmanın yüzde 80’i küresel ısınmanın sanayi öncesi seviyelerin en az 2,5C üzerine çıkacağını öngörürken, neredeyse yarısı en az 3C olacağını tahmin ediyor. Sadece yüzde 6’sı uluslararası düzeyde kabul edilen 1,5C sınırına ulaşacağını düşünüyor.

2021 COP26 iklim zirvesinin başkanı Alok Sharma, ‘’Guardian’ın anket sonuçları, hükümetlerin oyalanmayı bırakmaları ve halihazırda verdikleri iklim taahhütlerini yerine getirme konusunda çok daha fazla aciliyet göstermeleri için tekrar eden başka bir uyandırma çağrısı olmalıdır’’ dedi. Dünya liderlerinin Aralık 2023’te düzenlenen COP28’de fosil yakıtlardan uzaklaşma konusunda verdikleri sözü yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Küçük Ada Devletleri İttifakı (Aosis) Başkanı Fatumanava Pa’olelei Luteru, ‘’Sıcaklıklar arttıkça adalarımız kelimenin tam anlamıyla batıyor. Büyük ülkelerin iklim değişikliği konusundaki eylem eksikliği, devletlerimizi yıkıcı bir kayıp gerçeğine mahkum ediyor. Guardian anketinde ortaya çıkan sonuçlar dünya için bir uyandırma çağrısı olmalı’’ dedi.

Dünyanın dört bir yanından gelen genç iklim ativistleri de iklim uzmanlarının kaygılarını benzer şekilde hissettiklerini söylüyor. 

Rise Up Movement Uganda’dan Vanessa Nakate, ‘’1,5C’lik eşiği aşmak, küresel güneydeki milyonlarca insan için ölüm cezası anlamına gelecektir. Acil eylem göremediğimiz sürece kimse güvende olmayacak’’ dedi.

Politika uzmanları, ekonomistler ve iş dünyası liderleri Guardian’ın bulgularına hem hayal kırıklığı hem de acil değişim çağrılarıyla yanıt verdi.

Ünlü iklim ekonomisti Nicholas Stern konu ile ilgili olarak düşüncelerini aktardı: ‘’Guardian’ın sonuçları, bilim insanlarının dünya liderlerimize iklim felaketini önlemek için gerekli adımları atma konusunda güven duymadıklarına dair bir mesajdır. Siyasi liderlerin harekete geçmesi için çok geç değil ancak değişimin ölçeği ve hızı büyük ve hızlı olmalıdır.’’

Guardian anketine katılanlar, siyasi irade eksikliğini iklim eyleminin önündeki en büyük engel olarak tanımlıyor.

İklim krizi, son dört yılda ortalama 1,2C küresel ısınma ile dünya genelinde yaşamlara ve geçim kaynaklarına şimdiden büyük zarar veriyor. Uzmanlar, insanları yaklaşan iklim felaketlerinin en kötüsünden korumak için büyük çaplı hazırlıkların kritik önem taşıdığını söylüyor.

Mevcut iklim politikaları dünyanın yaklaşık 2,7C’ye doğru yol aldığı anlamına geliyor. Guardian’ın anketine göre IPCC uzmanlarının çok azı dünyanın bunu azlatmak için gereken büyük eylemi gerçekletirmesini bekliyor.

Kaynak:

https://www.theguardian.com/environment/article/2024/may/09/world-is-on-verge-of-climate-abyss-un-warns?utm_term=6641ee01373cb68353aa16ea32457aa4&utm_campaign=USMorningBriefing&utm_source=esp&utm_medium=Email&CMP=usbriefing_email

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar