Çöp(m)adam: İstihdam + geri dönüşüm

0

Türkiye’deki dikkat çeken sosyal girişimlerden biri olan Çöp(m)adam ile ambalaj atıkları adeta ‘mucizeye’ dönüşüyor…

Çöp(m)adam; gerek temas ettiği alana etkisi, gerekse oluşturduğu pozitif algı ve sunduğu çokyönlü yararlarla dikkat çeken bir sosyal girişim.

En basit tanımıyla kadınların atıklardan ürünler üretmesi, daha sonra bunların satışa sunulması esas alınıyor.

Dolayısıyla kadınlara yönelik sürdürülebilir bir istihdam faktörü oluşturulmasının yanı sıra çevre dostu bir anlayış sergileniyor.

Geri dönüşüm kavramının önemine istinaden farkındalığın artmasına da pozitif etkide bulunan Çöp(m)adam sosyal girişiminde ürünlerle ilgili daha fazla detay ve satın alıma ilişkin bilgiler web sitesi üzerinden paylaşılıyor.

Balıkesir’in daha çok tatil dendiğinde akla gelen ilçelerinden Ayvalık’ta yerel bir proje olarak hayata geçen Çöp(m)adam, ambalaj atıklarıyla adeta ‘mucizeler’ yaratılmasına da ön ayak oluyor.

Farklı, özgün, stil sahibi ve şık ürünler ortaya çıkarken kadınların estetik dokunuşlarının izleri hemen her üründe hissediliyor.

Türkiye’de sosyal girişimciliğe dair örnekler arasında haklı bir öneme sahip olan Çöp(m)adam, temelde konunun (sosyal girişimciliğin) doğru bir tanımı anlamı da taşıyor.

Zira sürdürülebilir bir iş modeline sahip olan projeyle hem çokyönlü bir şekilde gelir sağlanıyor, hem de çevreye ve doğaya olumlu etkiler söz konusu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.