Bir sosyal girişimciye ‘iyi’ gelecek 8 şey

0

İyi ve mutlu hissetmek, mutluluğun bulaşıcı olduğu düşünüldüğünde ne kadar değerli değil mi? Bu makalede sosyal girişimciler için iyi hissetmeye dönük, fazlasıyla uygulanabilir ve oldukça pratik 8 madde söz konusu…

1- Hareket edin

Fiziksel açıdan aktif olmanın günümüzde her geçen gün daha da zorlaştığını tartışmak yersiz, ancak hareketin insan yaşamına katkıları da asla yadsınmaması gereken bir konu. Tüm insanlar için daha uzun yaşam, daha uzun süre ‘akıl sağlığının muhafazası gibi etkileri ile fiziksel aktivite son derece değerli. Bu nedenle yürümek, koşmak, spor salonunda zaman geçirmek, bisiklet sürmek gibi şehir hayatının ‘yapılabilir’ aktivitelerinden kaçınmayın, onlara yönelin. Ayrıca dans etmenin bir tür ‘şifa egzersizi’ olarak kabul edildiğini de belirtelim. 

2- Sosyal olmaktan uzaklaşmayın

Biliyor muydunuz? Bir yabancıyla el sıkışmak, vücutta ‘anlık’ mutluluk hormonu (oksitosin) salgılanmasını sağıyor. Eğer tokalaştığınız kişi size çekici geliyorsa bu salgılanan mutluluk oranı seviyesi yüzde 50’lere kadar çıkabiliyor. Bitmedi, bir odada 15 dakika süresince (sadece 15) evcil hayvanlarla vakit geçiren deneklerin, mutluluk hormone seviyesinin yüzde 30 arttığı tespit edilmiş.

Özetle daha az hastalanmaya kadar sayısız olumlu etkileri olan mutluluk hormonu için mümkün olduğunca birileriyle zaman geçirin. Arkadaşlarınızı, ailenizi aramaktan, onlarla görüşmekten kaçınmayın.

Bu arada çok yoğun ve stresli durumlarda uzaklaşmak gerekebilir. Burada ayrım noktasının altını çiziyoruz.

Bu konuda son bir ipucu, ‘sarılmayı’ sevin.

3- Şükredin

Kaliforniya Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Robert Emmons, şükretmenin insanların kendi yaşamlarında daha aktif olmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Daha iyi uyku, pişmanlık ve depresyonun azalması gibi birçok olumlu etki de oluşturuyor. Ayrıca yazar Metin Hara’ya göre şükretmek sağlıklı ve zinde bir yaşamın anahtarlarından.

4- Boyayın, şarkı söyleyin, bulmaca çözün, yapboz yapın…

Drexel Üniversitesi kaynaklı bir araştırma, çizim yapan bireylerin yaratıcı fikir geliştirme oranının daha fazla olduğuna işaret ediyor. Bu nedenle yaratıcı fikirler üretmede yapboz yapmak, bulmaca çözmek gibi eylemlerin etkili olabildiği kaydediliyor.

5- Çevrenizi güzelleştirin

Su sesinin, doğa ve iyi manzaranın korku, stres ve anksiyeteyi azalttığı bilimsel bir gerçek. Bu gerçekten yola çıkarak çalışma alanlarınızı daha ferah ve iyi hale getirmeye ne dersiniz? Dağınıklıktan uzak, daha düzenli bir çalışma ortamı ile kendinizi daha iyi hissedebilir, stres seviyenizin azalmasına katkı sağlayabilirsiniz.

6- Nazik olun

Buda’nın iyilik öğretilerini uygulamak ya da Sevgi-Nezaket Meditasyonu’nun (LKM) günümüzde daha mutlu olmaya dönük popüler yöntemler olduğu bir gerçek. Ancak konunun aslında tam olarak temel bir özü var, nazik olmak. İnsan yaradılışı gereği seçimlerle var olur, bu noktada ‘daha nazik’ olmaya yönelim mümkündür. Bunun pozitif etkisi ise daha mutlu hissetmektir.

7- Uyuyun

Dünyada en uzun süre yaşayan insanların ortak özelliklerinden biri de ne biliyor musunuz? 7-9 saat ortalama uyku süresi. Her ne kadar bir sosyal girişimci için yoğun çalışma durumu söz konusu olabilse de konu uykuya ayrılan zaman olduğunda bir nebze bonkör olmaktan zarar gelmez. Bu arada tavsiye gerçekten de en az 7 saat uyku şeklinde.

8- Mutluluğa katılın

Cem Yılmaz herkes için komik bir isim. Seinfeld de iyi bir dizi, üstelik komik. Recep İvedik her ne kadar çoğu kişi için (özellikle sinema endüstrisi açısından) tartışmalı olsa da güldüren bir figür. Sayısız başka örnek ve tek sonuç; mutluluğa katkı. Günümüz stres yoğunluğu içerisinde sosyal girişimcilerin mutlu olabilecekleri ortamlar, durum ve tercihler asla es geçilmemesi gereken değerde. Mutlu olunacak bir film, beraberken gülme garantili yakın dostlar gibi örneklerle kendinize ve mutluluk seviyenize iyi gelecek tercihlerde bulunun.

Detay
Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre insanda yardım sever olanları ayırt edebilme özelliği 3-6 ay arası bebeklik döneminde başlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.