bi’deneyim ile sosyal fayda kitlelere daha hızlı ulaşıyor

0

Sosyal medya, özellikle sosyal fayda içeren projeleri kişilere duyurmak ve onlardan geri dönüş alabilmek için kullanılacak en etkili ortamlardan biri. Fakat ülkemizde henüz bunun farkına varılabilmiş değil. Sosyal bir girişim olan bi’deneyim ise bu açığı kapatabilmek adına çalışmalarını sürdürüyor.

Ülkemizde, özellikle STK’lar dijital dünyanın sağladığı nimetlerden yeterince faydalanamamaktadırlar. Özellikle sosyal medyanın öneminin çok büyük olduğu böyle bir dünya da, STK’lara yapılan bağışlar ve onların hakkındaki bilinirlik yeterli düzeye ulaşamamıştır. Belirli sosyo-ekonomik düzeye sahip olan bireylerin destek verdiği STK’lar, bilinirliklerini daha geniş kitlelere aktarmak için çabalıyorlar.

İnsanlara sosyal sorumluluğu aktarabilen bir platform olan bi’deneyim, dijital bir platform olmanın imkanlarını da kullanarak kişileri sosyal sorumluluk hakkında daha hızlı ve etkili bir şekilde bilgilendirebiliyor. Girişiminin hazırlık çalışmaları Haziran 2014’te başlamış. Yaptıkları kampanyalar ile birçok STK’ya bağış sağlayan bi’deneyim girişimi, gelirlerin yüzde 90’ını kurumlara, geriye kalan yüzde 10’luk bölüm ise giderleri karşılamak amacıyla girişime aktarılıyor. Tamamen gönüllülük esasıyla çalışan girişim, sosyal medyanın gücünü kullanarak sosyal farkındalık yaratmak için kampanyalar oluşturuyor.

bi’deneyim ve Kerem Bursin kampanyası

Kerem Bursin ile yaptıkları proje ile büyük ses getirmeyi başaran bi’deneyim sosyal girişimi, geleneksel ve sosyal medyada uzun bir süre gündemde kalmayı başardı. Katılımcılar, kampanyaya sağladıkları desteklerin büyüklüklerine göre Kerem Bursin’den hediye alma ya da çekilişle Kerem Bursin’in rol arkadaşı olma şansını yakaladılar. Yapılan bu kampanya, sosyal medya kanalları aracılığıyla 450 binden fazla kişiye ulaştı.

Caner Pınarbaşı‘nın kurucu ortağı olduğu girişim, sosyal medyanın gücünden faydalanarak geniş kitlelere ulaşmayı başarmış, başarılı bir girişim. Yaptıkları kampanyalar ile  STK’lar için bağış toplayan bu girişim sayesinde ihtiyacı olan kişilere ulaşmak hem daha hızlı hem de daha kolay bir sürece dönüştü. Yaptıkları kampanyalar ile insanlarda sosyal farkındalık bilinci yaratan bu girişime biz de SosyalUp olarak başarılarının devamını diler, yürüttükleri kampanyalar ile daha geniş kitlelere ulaşabilmelerini temenni ederiz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.