KALEDER desteğiyle kedilere yaşam alanı

0

Antalya’da Kale Kapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği tarafından yapılan kedi evleri, yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çekiyor.

Antalya’da bulunan tarihi Kaleiçi‘nin giriş kapılarından olan Saat Kulesi‘nin bulunduğu Kalekapısın’a, insanlar uzun zamandır hayvanlar için yem bırakıyorlardı. Bunu fark eden Kale Kapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği’nce (KALEDER) o alanı kedilerin yaşayabileceği bir alana dönüştürdü.

Kale Kapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği‘ne yapılan bağışlar yardımıyla inşa edilen kedi evleri rengarenk boyanarak yerli ve yabancı birçok turist tarafından da dikkat çekici hale geldi.

Her bağışçının isminin yazılı olduğu kedi evleri, 100 kediyi barındırabilecek kapasitede. Bağış karışılığında Saat Kulesi ve Antalya‘yı anlatan hediyeler ile ödüllendirilen gönüllülere, 100 binin üzerinde de Antalya kartpostalı dağıtıldı.

KALEDER’den bağışçılara hediyeler

Kedi evlerinin yapımı için maddi ve mama desteğinde bulunan bağışçılar, dernek tarafından ödüllendiriliyor. Destekte bulunanlara, Saat Kulesi’nin maketi, kedi heykelleri, Antalya ile ilgili magnetler, çeşitli hediyelik eşyalar ve Antalya kartpostalları gibi birçok hediyelik eşya veriliyor. Bu sosyal sorumluluk projesinin turistler tarafından da ilgi gördüğünü belirten KALEDER Başkanı Hasan Kilit “Dünya üzerinde yalnız değiliz, bu dostlarımızla birlikte yaşıyoruz. Keşke herkes, sokak hayvanlarımıza sahip çıkabilse. Burası bir sosyal sorumluluk standıdır. Avrupalı turistlerimize de bunu gösteriyoruz. Onlar bu tip şeylere çok önem veriyor. Muratpaşa Belediyesi‘nden destek alıyoruz. Hayvanların ayda birer kez muayeneleri yapılıyor; ama buradaki evler, tamamen gönüllülük esasına göre yaptırıldı” dedi.

KALEDER tarafından kurulan kedi evlerinin bir diğer güzel özelliği ise, kedilerinin bakımını evlerinde gerçekleştiremeyen kedi sahipleri, hayvanlarını bu evlere bırakıp bakımlarını burada gerçekleştirebiliyorlar. Ya da sokakta bakıma muhtaç olan kediler de buraya getirilerek bakımları yapılabiliyor. Kilit bu konu hakkında ifadelerini şöyle belirtiyor;

“Eğer uygun bulmaz veya vazgeçerse geri götürebiliyor. Yine sokakta bakıma ihtiyacı olduğu düşünülen kediler de buraya getirilebilir. Buraya hem kedi bırakılabiliyor hem de buradaki kediler sahiplendirilebiliyor. Hayvan sever dostlarımız, buradan istedikleri zaman uygun koşullarda bakımını yapmak üzere kedi sahiplenebilir. 100 gönüllü evimiz yapılmıştı ve 75’i burada, 25’ini de büyükşehir belediyesinin hayvan barınağına hediye ettik. Bu sayıyı tekrar 100’e çıkaracağız.”

Kedilerin bakım ve mama ihtiyaçlarını bağışçıların destekleriyle gerçekleştirdiklerini belirten Kilit, diğer belediyelere kedi bakımı ve mama desteği konusunda yardımda bulunduklarını da ifade ediyor.

Bu güzel çalışmalarından dolayı biz de KALEDER ve Antalya‘daki hayvan severlere teşekkür eder ve bunun gibi projelerin her bölgede uygulanmasını temenni ederiz.

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.