Ayşe Arman’dan Yuvarla ile özel röportajı

0

Ayşe Arman, sosyal girişim Yuvarla’nın kurucuları Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz ile özel bir röportaj gerçekleştirerek köşesinde yayınladı.

Daha önce SosyalUP sayfalarında tanıttığımız Emre Danacı ve Erdi Yerebasmaz‘ın kurduğu Yuvarla, alışveriş tutarlarını en yakın üst rakama yuvarlayarak aradaki farkı oluşturan minik rakamları seçilen STK’lara bağışlıyor. Hayata geçirdikleri bu sosyal girişim ile küçük kuruşları biriktirip büyük desteğe dönüştürülmesini sağlayan girişimciler Hürriyet gazetesi köşe yazarlarından Ayşe Arman’a konuştular.

2013 yılında üzerinde çalışmaya başladıkları Yuvarla girişimi ile 2014 yılında ilk bağışlarını yaptıklarını belirten Yuvarla kurucuları, yurt dışındaki örneklerinden ziyade bağışlardan herhangi bir komisyon almadıklarını belirtiyorlar. Yuvarla sayesinde herhangi bir maddi kazanç sağlamadıklarını belirten ikili;

“Keşke iyi para kazanacağımız, akranlarımız gibi krediyle bir eve girebileceğimiz bir şeyler yapsaydık!” diyoruz. Ama yine de sosyal fayda sağlayan bir iş başarmış olmanın keyfi hiçbir şeyde yok. Hayatımızdan çok memnunuz yani!” ifadelerinde bulunuyorlar.

Türkiye’deki bağış kültürünün yeterince gelişmediğini belirten Yuvarla kurucuları, bazı araştırmaların sonucunda insanların %52’sinin bağış miktarları az olduğu için STK’lara bağış yapılmadığının altını çiziyorlar. Hayata geçirdikleri Yuvarla girişiminde kuruşların ne kadar önemli olduğunu belirten kurucular, bu girişimle insanlardaki bu algıyı kırabilmeyi de amaçlıyorlar.

Yuvarla girişimi kurucularından SosyalUp yorumu

Geçen ay Ayşe Arman’ın sunumuyla lansmanının yapıldığı SosyalUp hakkında da konuşan ikili “SosyalUp, sosyal girişimlerin, sosyal girişimcilerin sesini duyuran bir mecra. Özellikle yeni iş birlikteliklerinin geliştirilmesinde çok faydası olacaktır” şeklinde konuştular. Yuvarla girişiminin kurucuları, tüm kart sahiplerinin Yuvarla uygulamasını kullanması durumunda, her yıl STK’lara bağışlanacak 1.1 milyar liradan fazla maddi gelirin de elde edilebileceğinin altını çizdiler.

Ayşe Arman’ın Yuvarla kurucuları ile yapmış olduğu röportajın tamamını okumak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.