Ayın kitabı: Sosyal İşletme Kurmak

0

Sosyal girişimci ve sosyal girişimci adayları için kitap tavsiyeleri köşemizin konuğu Sosyal İşletme Kurmak (Building Social Business).

2006 Nobel Barış Ödülü sahibi Bangladeşli ekonomist Muhammed Yunus (aşağıda)ve birçok konudaki eserleri ile tanınan 30 yılı bulan deneyime sahip Karl Weber’in birlikte hazırladığı Sosyal İşletme Kurmak, Ahmet Nebil İmre çevirisiyle ayın kitap önerisi köşemizin konuğu.

Dünyanın en önemli 5 sosyal girişimcisinden biri olarak kabul edilen Yunus ve özellikle ekonomi ve kişisel gelişim alanındaki çalışmaları ile tanınan Weber’in Sosyal İşletme Kurmak adlı kitabı; kendisini sosyal girişimcilik odağında geliştirmek isteyen herkes için değerli bir kaynak maiyetinde.

Kâr amacı güderek harcanan enerjinin, insan ihtiyaçları için kullanıldığı taktirde dünyanın daha yaşanılabilir hale geleceğinin savunulduğu eserde, yaklaşımın, mal ve hizmetler üreterek ekonomik büyüme yaratan, kendine yeterli, yaşayabilir ticari işletmeler ortaya çıkaracağına işaret ediliyor.

Küçük işletmelerin büyük sonuçlar ortaya çıkarabileceğini savunan Sosyal İşletme Kurmak’ta kapitalizmin dünyadaki yoksulluğun ortadan kaldırılmasında etkili olabileceği savunuluyor. Bu ilginç önerme, farklı örneklerle, çarpıcı senaryolarla (yoksul kadınlara küçük ve teminatsız kredilerin verilmesi, vb) geliştirilerek ilham veren fikirlere rehberlik ediyor.

Orijinal adı: Building Social Business
Sayfa Sayısı: 216

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.