Akıllı atık sistemi Evreka

0

2015’de temelleri atılan Evreka, bir grup ODTÜ’lü öğrencinin hayata geçirdiği doğa dostu sosyal bir girişimdir.

Her gün yüzlerce evden çıkan atıkların toplanması belirli bir maliyet ve düzen içerisinde gerçekleşmektedir. Evreka girişimi de belediyelere ve özel kuruluşlara bu noktada yardımcı olmaktadır.

Evreka girişimin sağladığı hizmetlerle doğadaki CO2 salınımını ve atık toplama sistemlerindeki maliyeti azaltmayı hedefliyor. Girişimin geliştirdiği EvrekaCore isimli yazılım ile bu hizmeti alan kurumlar çöp konteynırlarının doluluk oranlarını görebiliyor.

Evreka Nasıl İşliyor?

Öncelikle kurumlara ya da belediyelere ait çöp konteynırlarına sensörler yerleştiriliyor. Bu sensörler, EvrekaCore yazılımı sayesinde çöp konteynırlarının nerede olduklarını ve doluluk oranlarını gösteriyor. İşletmeler de yazılımdan gelen bilgiler dahilinde bir atık toplama planı oluşturarak planlı bir toplama süreci gerçekleştiriyorlar. Bu planlar, araçların benzin, mazot gibi maliyetlerinde azalmalara sebep olurken doğaya salınan zararlı gazların oranlarının da azalmasına olanak sağlıyor.

Evreka sayesinde kurumlar, daha az maliyetli, gerçek zamanlı takibin olduğu, detaylı raporlamaların yapıldığı yeşil bir belediyecilik hizmetine kavuşuyorlar.

Bir çok ödül sahibi olan bu girişim, yurt içi ve yurt dışında 2000’in üzerinde özel kurum ve belediyelere hizmet vermektedir. Verdikleri bu hizmet ve başarıları arttırmaya devam edeceklerini söyleyen kuruculara biz de bu doğa dostu girişimleri için teşekkür eder ve başarılarının devamını dileriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.