Çevre dostu internet arama motoru

0

Uzun yıllardır fark etmeden yapılan hatalar çevreye büyük zarar verdi. Bunları engellemek adına bir çok çevre kuruluşu yıllardır doğaya verilen bu zararları düzeltmek için çalışıyor.

Aşırıya kaçan su tüketimleri, her saniye kesilen ormanlar, araçlardan çıkan zararlı gazlar ve niceleri… Yaşadığımız çevrenin bizim için ne kadar değerli olduğunu henüz yeterince kavrayabilmiş değiliz. Her geçen gün verdiğimiz bu zarar, dünyamızı geri döndürülemeyecek bir değişime sürüklüyor. Sıklıkla yaşanan iklim değişiklikleri, aniden değişen hava durumları verdiğimiz zararların bize dönüşünden sadece bir kaçı.

Özelikle sanayide kullanılmak amacıyla kesilen, yaşadığımız yerin oksijen miktarını ayarlayan ve havayı temizleyen ağaçlar hem bizim hem çevre için çok önemlidir. Fakat bilinçsizce yapılan bu tahribatlar onların hızla yok olmasına sebebiyet vermektedir.

Berlin merkezli, sosyal bir girişim olan Ecosia, doğa için umut olabilecek bir girişim aslında. Çevreyi korumak ve ağaçlandırma çalışmalarına yardımcı olabilmek için kurulan bu girişim, bir internet arama moturu.

Çevre Dostu Ecosia nasıl çalışıyor?

Ecosia, temelde Bing‘in arama sistemini kullanıyor. Arama yaptıktan sonra Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında karşılaştığınız reklamları görebiliyorsunuz. Bu reklamlardan gelir sağlayan Ecosia, gelirinin %80’nini ağaçlandırma çalışmaları için harcıyor. Geriye kalan %20’lik oran ile de firma giderlerini karşılıyor.

Ecosia arama motorunu kullanmaya başladığınız an, ekranda gördüğünüz sayaç sayesinde kaç ağaç dikildiğine şahit olabiliyorsunuz. Firma, her aramadan 0,5 cent kazandığını 0,28 cent ile de bir ağacın dikildiğini belirtiyor. Almaya hak kazandığı B-corporation sertifikası sayesinde bulunduğu ülkeye ya da topluma faydalı bir firma olduğunu da kanıtlamıştır.

Ecosia, Afrika Birliği ve Dünya Bankası‘nın desteğiyle Sahra Çölü‘nü engeleyecek “Büyük Yeşil Duvar” projesinde de yer alıyor. Bu proje ve benzer projeler sayesinde Afrika’daki kuraklıklar engellenerek, oradaki insanların yaşam kalitesi ve su döngüsü artırılmayı hedefleniyor. Doğadaki döngünün sağlanmasıyla birlikte, hem hayvanlar hem de insanlar daha sağlıklı yaşayabilecekler.

2020 için 1 milyar ağacı hedefleyen bu sosyal girişimi siz de destekleyerek çevreye katkıda bulunmak isterseniz Ecosia arama motorunu web tarayıcınızda varsayılan olarak ayarlayabilirsiniz.

Çevre dostu bir girişim olan Ecosia‘yı biz de gönülden tebrik ediyor ve çevreye sağladıkları katkılardan dolayı da ayrıca teşekkür ediyoruz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.