AB’den Türkiye’ye depremler için rekor mali yardım

AB’den Türkiye’ye depremler için rekor mali yardım

Avrupa Birliği’nin (AB) 6 Şubat depremleri sonrasında Türkiye’ye vermeyi taahhüt ettiği bir milyar euro değerindeki maddi yardımın 400 milyon euro tutarındaki ilk bölümü için anlaşma imzalandı.

Türkiye’ye sağlanan bu maddi yardım, Avrupa Birliği Dayanışma Fonu (EUSF) kapsamında bir aday ülkeye verilen en yüksek meblağ. 

Anlaşma, Avrupa Komisyonu’nun Uyum ve Reformlardan Sorumlu Üyesi Elisa Ferreira ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Kemal Bozay tarafından Brüksel’de imzalandı. 

Türkiye bu fondan ilk defa yararlanıyor.

2002 yılında kurulan Avrupa Birliği Dayanışma Fonu (EUSF) tarafından sağlanan destek sağlık, eğitim, su ve atık su yönetiminde altyapının yeniden inşası, geçici barınma imkanı ve kültürel mirasın korunmasında kullanılabilecek.

Bu fondan ilk defa yararlanacak olan Türkiye, mali desteğin bu ilk bölümünü 18 ay içinde kullanacak ve sürenin sonunda altı ay içinde fonun kullanım detayları konusunda Avrupa Birliği’ne rapor iletecek.

Türk makamları bu yardımı aşağıdaki amaçlarla kullanmayı planlıyor:

·      Sağlık, eğitim, su ve atık yönetimi alanlarında altyapının onarılması

·      Nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için geçici barınma sağlanması

·      Ülkenin zengin kültürel mirasını korumaya yönelik tedbirlerin uygulanması

6 Şubat depremlerinden bir ay sonra düzenlenen Uluslararası Bağışçılar Konferansı, Türkiye ve Suriye’ye yardım amacıyla 7 milyar euro tutarında bağış toplanmasına yardımcı oldu. 

Avrupa Birliği, bu bağışın bir milyar euro değerindeki kısmının Türkiye’ye verilmesi konusunda karara varmıştı. 

Kaynak:

https://www.miragenews.com/eu-commits-e400m-to-aid-turkeys-post-2023-1169306/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar