NASA’nın yeni iklim gözlem uydusu PACE uzaya fırlatıldı

NASA’nın yeni iklim gözlem uydusu PACE uzaya fırlatıldı

Dünyanın mikroskobik deniz yaşamına ve küçük atmosferik parçacıklara benzeri görülmemiş bir bakış sağlayacak devrim niteliğinde yeni bir uydu ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatıldı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından uzaya gönderilen PACE adı verilen yeni uydu en az üç yıl boyunca atmosferi ve okyanus biyolojisini inceleyecek, her iki günde bir aerosol ve bulutlardan veri toplayacak, atmosferin durumunu, ekosistemleri ve okyanuslardaki değişimi gözlemleyecek.

Uydudan elde edilen verilerin fırtına ve diğer şiddetli hava olaylarını tahmin etmeye, havadaki partikül ve okyanuslardaki alg türlerinin tespitine yardımcı olması bekleniyor.


Araştırmacılar, ilk verileri bir iki ay içinde elde etmeyi hedefliyor.

PACE projesinde yer alan NASA Oşinografı Jeremy Werdell, araştırmacıların yaklaşık 20 yıl önce okyanus ve atmosferik süreçlerin gezegeni nasıl şekillendirdiğini anlamanın yollarını düşünmeye başladıklarını söyledi.

Werdell, ‘’PACE projesi ile yaptığımız şey denizde, gökyüzünde ve karada bulunan mikroskobik, çoğunlukla görünmeyen evreni aramak ve incelemek’’ dedi.

Üç yıllık bir görev sürecine göre tasarlanmış olan PACE, 10 yıla kadar Dünya’nın yörüngesinde dönmeye ve incelemeye yetecek kadar yakıta sahip.

‘’İnkar edilemez bir iklim krizinin ortasındayız’’ diyen NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy, ‘’Gezegenimiz, aşırı sıcaklık artışından ve yıkıcı orman yangınlarına yükselen deniz seviyelerine kadar dönüştürücü değişiklikler yaşıyor’’ ifadelerini kullandı.

NASA’nın sadece uzay ve havacılık ajansı değil, aynı zamanda iklim ajansı olduğunu hatırlatan Melroy, ‘’Sağladığımız veriler, dünya genelindeki insanlara ulaşarak, gezegeni ve sakinlerini gelecek nesiller için nasıl koruyacakları konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı oluyor’’ açıklamasını yaptı.

PACE’den elde edilen gözlemler, bilim insanlarının toksik çoğalmalara hangi türlerin neden olduğu, bunları zaman içinde takip edip izlemeleri ve çoğalmalarını önleyici adımlar almaları konusunda yardımcı olabilir.

NASA’nın Yer Bilimleri Direktörü Karen St. Germain de diğer uyduların gözlemlerine kıyasla ‘’PACE’in bu alana başka bir boyut katacağını’’ aktardı.

Kaynak:

https://edition.cnn.com/2024/02/08/world/nasa-pace-climate-launch-scn/index.html

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar