Toplumsal cinsiyet eşitliği hareketi başladı

Toplumsal cinsiyet eşitliği hareketi başladı

Koton, TSKB, AFD, Escarus iş birliğiyle “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesini hayata geçiriyor. Tedarik zincirinde toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmayı hedefleyen projenin ilk etabında İstanbul, Niğde, Bursa, Diyarbakır, Iğdır, Kastamonu, İzmir, Kırklareli, Batman gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteren 16 tedarikçi firmayla birlikte çalışmalar yürütülecek.

Koton, kadın istihdamı konusuna verdiği önem ve gerçekleştirdiği çalışmaları, “Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi ile bir adım daha öteye taşıyor. TSKB ve AFD’nin kadın istihdamı kapsamında destek verdiği Koton, şimdi de TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus iş birliğiyle hayata geçirdiği projeyle tedarik zincirinde belirlediği 16 firmada toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırmak ve olumlu yönde bir dönüşüm başlatmayı hedefliyor. 

Bu özelliği ile Türkiye’de bir ilk olma niteliği taşıyan ve Escarus danışmanlığıyla yürütülecek proje kapsamındaöncelikle tedarikçi firmaların ziyaret edilip; bir uygulama aracı ve belirli sorularla firmaların fırsat eşitliği alanındaki mevcut durumu ölçülmesi ve cinsiyet eşitliğini desteklemeye yönelik aksiyonların alınması planlanıyor. Yaklaşık bir yıl sürecek çalışma sonunda Escarus tarafından sertifikalandırılacak olan firmalar; aldıkları sertifika ile işe alım süreçleri, iletişim faaliyetleri, aksiyonları ile toplumsal cinsiyet eşitliğine ve kadının güçlenmesine duyarlı olduklarını ulusal ve uluslararası kamuoyu nezdinde tescil etme imkanı buluyor. Üst Yönetim Taahhüdü, İşe Alım Kriterleri, Eğitim ve Kişisel Gelişim, Kariyer Gelişimi ve Fırsat Eşitliği, Çocuklu Çalışanlar için Kariyer Desteği, İş Yerinde Tacizin Yönetilmesi, Farkındalık ve İletişim Aksiyonları başlıklarında değerlendirilecek 16 tedarikçi firma; İstanbul, Niğde, Bursa, Diyarbakır, Iğdır, Kastamonu, İzmir, Kırklareli, Batman gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde faaliyet gösteriyor.

TSKB ev sahipliğinde ve AFD ile TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı – Escarus’un katılımıyla gerçekleştirilen, Koton Paydaşları Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesi tanıtım toplantısının açılışında konuşma yapan Koton Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz; “Tedarik zincirimizde kadın çalışanların çalışma koşullarının iyileştirilmesi, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda daha iyi bir noktaya gelinmesi ve toplumsal fayda sağlanması için TSKB, AFD ve Escarus ile bir araya geldik. Çünkü güçlü ve sürdürülebilir bir projenin lokomotifinin paydaşlarımız olduğunun bilincindeyiz. Bu çerçevede de dönüşümü güç ve gönül birliği yaparak başlatmak istiyoruz” dedi.

Posts Carousel

Bir Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar "*" ile gösterilmektedir.

En Son Makaleler

Videolar