Microsoft tarımsal ormancılık yoluyla tonlarca karbonu ortadan kaldıracak

Microsoft tarımsal ormancılık yoluyla tonlarca karbonu ortadan kaldıracak

Microsoft ve iklim finansmanı şirketi Catona Climate, Microsoft’un Kenya’daki tarımsal ormancılık projeleri aracılığıyla üretilen 350.000 ton karbon giderme kredisi satın alacağı 6 yıllık yeni bir alım anlaşması imzaladıklarını duyurdu.

Yeni anlaşmanın karbon giderme kredileri, Catona Climate’ın Kenya’nın Homa Körfezi’nde yer alan Victoria Gölü Havzası Tarımsal Ormancılık Projesi’nden kaynaklanıyor.

Proje, 15.000 yerel küçük ölçekli çiftçiyi desteklemeyi ve onlarla sürdürülebilir tarımsal ormancılık uygulamaları konsunda ortaklık kurarak arazilerinde çok katmanlı ağaç, çalı ve ekin karışımlarından oluşan orman bahçeleri geliştirmeyi, tek ürünlü arazileri toprak üstü ve altı biyokütle ve iyileştirilmiş topraklarla doğa temelli karbon yutaklarına dönüştürmeyi amaçlıyor.

Karbon giderme amacının yanı sıra projenin yardımıyla, gübre veya böcek ilacı kullanılmadan daha iyi verim alınması, ormansızlaşmanın ve biyolojik çeşitlilik kaybının önlenmesi, kuraklık ve toprak akışından kaynaklanan etkilerin azaltılması, gelir akışlarının ve gıda güvenliğinin artırılması, arazinin sürdürülebilir yetiştirme kapasitesinin geliştirilmesi ve biyolojik çeşitliliğin artırılması gibi ekonomik ve çevresel faydalar sağlaması da amaçlanıyor.

Catona Climate yetkilisi Ron Lee, ‘’Bu ortaklık, proje kalitesi ve etkisi konusunda benzer düşünen paydaşların bir araya geldiklerinde nelerin mümkün olabileceğini gösteriyor. Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak karbon emisyonlarının azaltılmasıyla mümkün olabilir. Bizim işimiz, Microsoft gibi şirketlerin iklim hedeflerine ulaşmalarını sağlayacak projeler sunmak, incelemek, tasarlamak, finanse etmek, izlemek ve ölçmek. Böylelikle sürdürülebilir bir geleceğe umutla bakabiliriz’’ dedi.

Catona Climate tarafından finanse edilen, tasarlanan ve yönetilen proje, geçim kaynaklarını iyileştirmek ve bozulmuş arazileri yeniden canlandırmak için çiftçileri tarımsal ormancılık ve sürdürülebilir arazi kullanımı konusunda eğitmeye odaklanan bir sivil toplum kuruluşu olan ‘’Trees for the Future’’ işbirliğiyle yürütülüyor. 

Trees for the Future CEO’su Tim McLellan, ‘’Catona, toplum odaklı bu çığır açan projeyi finanse etmemize, tasarlamamıza ve uygulamamıza yardımcı oldu. Microsoft gibi bir iklim liderinin de projeye dahil olmasından heyecan duyuyorum. Microsoft’un doğaya dayalı çözümlere ve bu projeye verdiği destek, sürdürülebilir tarımsal ormancılık uygulamaları yoluyla bozulmuş arazileri yeniden canlandırma ve dünyanın dört bir yanındaki çiftçi topluluklarının yaşamlarını iyileştirme vizyonumuzla büyük ölçüde örtüşüyor’’ dedi.

İşbirliği, Microsoft’un 2030 yılına kadar karbon negatif olma girişiminin bir parçasını oluşturan ve şirketin büyüyen karbon giderme yatırımları portföyünün bir uzantısı. 

Teknoloji devinin daha büyük ölçekli diğer karbon giderme anlaşmaları arasında doğrudan karbon yakalama (DAC), okyanus bazlı karbon giderme ve biyokömür bazlı projeler gibi teknoloji ve yaklaşımlar yer alıyor.

Microsoft Enerji ve Karbon Giderme Kıdemli Direktörü Brian Marrs, ‘’Catona gibi kuruluşlarla işbirliği yaparak karbonun ortadan kaldırılmasını sağlamanın yanı sıra biyolojik çeşitliliği anlamlı bir şekilde destekleyen ve yerel topluluklara kısa ve uzun vadede fayda sağlayan tarımsal ormancılık projeleri geliştiriyoruz’’ sözleriyle faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Kaynak:

https://www.esgtoday.com/microsoft-signs-350000-tonne-nature-based-carbon-removal-deal-with-catona-climate/

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar