TEB Özel Bankacılık “Fark Yaratan Yatırımlar”a destek olacak

0

Girişimcilik ekosisteminin gelişimini TEB Özel Melek Yatırım Platformu, TEB Özel Yatırımcı Kulübü, TEB Fintech Future Four gibi birçok özel proje ile destekleyen TEB Özel Bankacılık, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla farkındalığı artan sosyal girişimcilik kavramına yönelik yeni bir çalışma başlattı.

Fark Yaratan Yatırımlar” adıyla düzenlenen etkinliklerde; dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimci ağı Ashoka işbirliğiyle, sosyal girişimleri potansiyel yatırımcılarla biraraya getirerek sürdürülebilir iş modellerinin desteklenmesi hedefleniyor.

İş birliği kapsamında önceki yıllarda sosyal finans kavramı ile ilgili ülkemizde farkındalık yaratılması hedefiyle “Sosyal Finans Toplantıları” düzenlenmeye başlayan TEB Özel Bankacılık ve Ashoka Türkiye, iş birliklerini bir adım ileriye taşıyarak ‘sosyal girişimcilik’ konusuna odaklanmaya başladı. Bu bağlamda organize edilen ilk buluşma, 9 Mayıs Çarşamba günü gerçekleştirildi. Günümüz dünyasında yatırım kavramının artık paranın ötesinde geleceğe yönelik etki yaratacak adımlar olduğu konusunun vurgulandığı etkinlikte, türetim ekonomisini yaygınlaştırmak için kurulan good4trust.org, öğrencilerin burslara erişimini daha adil ve kolay hale getiren E-Bursum, tedarik zincirlerinin şeffaflaşması için çalışan LaborVoices sosyal girişimlerinin sunumları yapıldı. Bu girişimlere sosyal finans, kaynak ve network desteği sağlanması hedeflendi.

Etkinlikte konuşan TEB Özel Bankacılık Pazarlama ve Merkezi Satış Direktörü Hayri Telekoğlu, sosyal girişim kavramının, dünyada her geçen gün önemini artırdığına dikkat çekti. “Sosyal girişim, tüm dünyada son zamanlarda en özenle çalışılan ve her kesimin yeni ağlar, topluluklar tarafından desteklenmesinde hemfikir olduğu bir olgu” şeklinde konuşan Telekoğlu, TEB ÖZEL olarak, bu noktadan hareketle, iş fikrini sorgulayan gerçek anlamda yatırımcılarla, fark yaratan sosyal girişimlerin yaratıcılarını biraraya getirerek doğru iş ortaklıklarına katkı sunmak istediklerini söyledi.

Telekoğlu, TEB ÖZEL olarak 2013 yılında Melek Yatırım Platformu konsepti altında başlanan modelde girişimci ve yatırımcıları bir araya getirdiklerini vurgulayarak, “Gelecek ne kadar parlak, bunları birlikte öğrenen bir ağa sahip olduk. Bütün bu süreç içinde girişim / yatırım derken bir yandan dünya ölçülebilir fayda ve sosyal amaçlar hakkında eskisinden daha çok konuşmaya, bu sistemin kendi finansal ürünleri olmaya ve yatırımcı, mentör, girişimci evreni ile farklı bir konumlamaya gittiğini gördük. Buna kayıtsız kalmamız elbet düşünülemezdi” dedi. Ashoka Türkiye’nin, bu anlamda en doğru iş ortağı olduğunun altını çizen Telekoğlu, Yarınlar nasıl olacak bu biraz da bize bağlı, fark yaratan yatırımları sağlamak adına çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Zeynep Meydanoğlu ise “Sosyal girişimciler, Türkiye’de ve dünyada eğitim, sağlık, çevre, insan hakları gibi birçok faklı alanda topluluklar üzerinde fark yaratıyor. Ashoka olarak dünyanın 93 ülkesinde 3800’den fazla sosyal girişimciyle yakından çalışıyor, etkilerini artırmaları için onları destek ağlarıyla buluşturuyoruz. Bu sosyal girişimcilerin, işlerinin sürekliliğini sağlamak ve sosyal etkilerini artırmak için finansal kaynaklara ulaşmaları gerekli. TEB Özel Bankacılık desteği ile yürüttüğümüz Fark Yaratan Yatırımlar projesiyle Türkiye’nin sosyal girişimlerini daha bilinir hale getirmeyi ve finansal desteklere erişimlerini kolaylaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.