Sosyal Bağış Günü’nde eğitimine destek fırsatı

0

Sosyal Bağış Hareketi’nde bu ay bağışlar, 22 yıldır çocuklarımıza eğitimin gücünü, geleceği değiştirme cesaretini kazandırmak için canla başla çalışan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) adına toplanıyor.

MarjinalSosyal’in girişimi, Facebook’un katkılarıyla başlatılan Sosyal Bağış Hareketi, topluma kazandırdıkları değerlerle herkesin gönlünü fetheden STK’lara güç vermeye devam ediyor. 15 ay boyunca her ay bir STK’nın sosyal medya üzerinden tanıtıldığı ve bağış çağrısında bulunulduğu harekette, sekizinci kurum TEGV oldu.

16 Kasım Perşembe günü bağışlar 22 yıldır “Bir Çocuk Değişir Türkiye Gelişir” düşüncesiye ilköğretim çağındaki çocuklar için nitelikli eğitim desteği veren TEGV için toplanacak.

1995 yılında Türkiye’nin gelişimi ve aydınlık geleceği için eğitim aşkıyla yola çıkan TEGV, bugüne kadar 2 buçuk milyon çocuğun geleceğine katkı sağladı. İlköğretim çağındaki çocuklara “okul dışı eğitim desteği” vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu.

Oluşturduğu özgün eğitim programlarını ülkemizin dört bir yanında kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Mobil Öğrenim Birimleri ve ‘Sosyal Etkinliklere Destek Protokolü’ kapsamında ilköğretim okullarında, gönüllüleri aracılığı ile hayata geçiriyor ve devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunuyor. Yüz binlerce çocuğu, sanatla, bilimle, teknolojiyle tanıştırıyor ve yeteneklerini keşfetmesine yardımcı oluyor.

Sait Tosyalı: “bazı çocukların, sahip olabileceği tek güç ve tek fırsattır eğitimdir.”

Bilimsel temelli etki araştırmaları, TEGV eğitim programları ve gönüllü modelinin çocukların yaşam becerilerini olumlu yönde geliştirdiğini, akademik başarılarını desteklediğini ve evrensel değerlere inanan aktif, sorumlu yurttaşlar olma yolunda önemli bir temel kazandırdığını ortaya koyuyor. Bu araştırma bulguları TEGV’e belli bir süre devam eden çocukların daha sorumluluk sahibi, farklılıklara saygılı, öğrenme becerisi yüksek, yeniliklere açık, özgüveni yüksek ve takım çalışmasına yatkın bireyler haline geldiğini gösteriyor.

TEGV Genel Müdürü Sait Tosyalı “Eğitim Gönüllüleri Ailesi olarak inanıyoruz ki; eğitim, sadece okuma-yazmaya, sayı saymaya, bilgi edinmeye değil, öncelikle kendi gücünü keşfetmeye ve hayatta kalmaya yarar! Özellikle gelişmekte olan ülkelerde, bazı çocukların, sahip olabileceği tek güç ve tek fırsattır eğitimdir. Biz, sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak becerileri ve özgüveni kazandırdığımıza inanıyoruz. Bunu da eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan gönüllülerimiz ve destekçilerimiz sayesinde yapıyoruz” diyor.

TEGV’e 16 Kasım Perşembe günü TEGV Facebook sayfası bağış butonu ya da doğrudan derneğin kendi internet sitesinden bağış yapabilirsiniz.
 
TEGV’e bağışta bulunmak için TEGV yazıp 3353’e SMS bağış yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.