SineMasal ile sinema artık köylerde!

0

SineMasal, 2007 yılında kırsaldaki çocuklara sinemayı ulaştırmayı amaçlayan sosyal bir girişimci olan Enes Kaya’nın hayata geçirmeyi başardığı bir fikir.

Ülkemizde kırsal yerlerde yaşayan insanlar, çoğu sosyal etkinliğin içinde de bulunduğu birçok ihtiyaçtan mahrum bir şekilde yaşıyorlar. Fakat Enes Kaya’nın bu girişimi sayesinde insanlar, en azından sinema kültüründen mahrum kalmayacaklar.

Enes Kaya, SineMasal fikrini üniversite yıllarındayken düşünmeye başlamış. Çocukluğundan beri içinde var olan sineme sevgisini sosyal bir faydaya dönüştürebilmek için uzun bir süre bu fikir üzerinde düşünmüş.

Gerek maddi yetersizlikler, gerek teknik yetersizlikler fikrin hayata geçirilmesini zorlaştırmış. Enes Kaya ise bu yetersizliklerin çözümünü şu şekilde sağlamı; teknik ve maddi olarak ona destek olabilecek gönüllü çalışma arkadaşları. Bu azmini gören firmalar da ekipman desteğinde bulunacaklarını söyleyerek bu fikrin hayata geçirilmesinde yardımcı olmuşlar.

Sinemasal ile “Sinema Artık Köylerde!”

“Sinema Artık Köylerde!” sloganıyla, kırsal kentlerde yaşayan ya da sosyal açıdan imkanları kısıtlı olan çocuklara sinemayı ulaştırabilmeyi amaçlamış SineMasal, ilk etkinliğini 2013 yılında gerçekleştirdi. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin 6 ilinde 7000’e yakın kişiye sinemayı tanıtan bu etkinlikte, yüz boyama ve resim yapma aktivitelerinin yanı sıra Flamenko ve Jonglör gösterileri de yapılmıştır. 2014 yılında düzenledikleri Karadeniz etkinlikleri ile de toplamda 17,000 çocuğa sinema sayesinde yepyeni bir dünyanın kapılarını aralamışlardır.

2013 Bilgi Genç Sosyal Girişim Ödüllerini almaya hak kazanan SineMasal girişimi, bünyesinde yaptıkları SineMasal Akademi programı ile projelerin  sürdürülebilirliği ve geliştirilmesiyle ilgili çalışmaları yürütüyorlar.

Düzenledikleri etkinlik ve festivaller ile uzak noktalardaki birçok çocukla sinemayı buluşturmayı başarmış olan bu girişime destek olmak ya da projelerine gönüllü olarak katılmak isterseniz websitelerinden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.