Plastik çöplerden ev üreten sosyal girişim Conceptos Plásticos

0

Conceptos Plásticos, plastik çöplerin Latin Amerika’daki dünyanın en yoksul bölgelerindeki evsiz insanlar için dönüştürüldüğü, ilham veren bir sosyal sorumluluk projesi…

Latin Amerika, dünyanın en fakir bölgelerinden biri. Burada nüfusun yüzde 30’dan fazlası yoksulluk içerisinde, önemli bir kesimin çatısı altında yaşayabileceği bir evi bile yok. Conceptos Plásticos, işte bu derin soruna odaklı ilham veren bir sosyal girişim.

Konseptin arkasındaki isim aynı zamanda bir mimar olan sosyal girişimci Oscar Mendez. Gezegendeki en fakir insanlar için çokyönlü bir fayda unsuru oluşturan girişimleri, The Venture’dan aldığı 300 bin dolarlık hibeyle gücüne güç kattı ve etki alanını sadece Latin Amerika’yla sınırlı tutmadan, Asya ve Afrika’ya doğru genişletme yönünde çalışmalar yürütüldü.

Conceptos Plásticos, en basit tanımıyla çöplerdeki plastiklerin ayrıştırılması ve yaklaşık 5 tonuyla 12 m²’lik bir ev inşa edilmesi şeklinde işlev sunuyor. Yapılan evler LEGO parçalarının birleştirilmesine benzer yapıda kuruluyor.

Söz konusu çaba, gezegeni plastikten kurtarmak, ayrıca plastik toplayan fakir insanlar için bir gelir modeli ve savaş bölgelerinde kurşun geçirmez plastik evler vasıtasıyla güvenlik gibi güçlü etkilere sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.