Ordu Üniversitesi ile artık yemekler çöpe değil sokak hayvanlarına

0

Ordu Üniversitesi tarafından hayata geçirilen sosyal sorumluluk projesi ile, yemek israfının önüne geçilmeyi amaçlanıyor.

Ordu Üniversitesi tarafından “artık yemekler çöpe gitmesin” sloganıyla, artık yemeklerin israfının önüne geçilmesi amacıyla bir kampanya başlatıldı. Ordu Üniversite Gıda Kulübü tarafından yürütülen kampanya kapsamında, okulun birçok bölgesine “artık yemekler çöpe gitmesin” afişleri asıldı. Asılan afişlerle artık yemeklerin sokak hayvanlarına gönderilmesini amaçlayan kampanya, yemekhanelerde artan yemeklerin Sokak Hayvanları Geçici Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezine gönderilmesi için merkezle iletişime geçilmesine olanak sağladı.

Ordu Üniversitesi Gıda Kulübü tarafından hayata geçirilen bu kampanya ile kulüp öğrencileri, okulun birçok bölümünde arkadaşlarına kampanya ve israf yemek kullanımı ile ilgili bilgiler verdiler.

Ordu Üniversite Gıda Kulübü öğrencileri ile sokak hayvanlarına destek

Gıda Kulübü öğrencilerinin yaptıkları araştırmalara göre, Türkiye’de bir yıl içinde toplam 214 milyar liralık gıda israfı yapılıyor. Bu israfın %40’ı da tüketilebilir durumdaki kaynaklar olduğu belirtiliyor. Bunların yanı sıra, ülkemizde ekmek israfının da çok olduğunu bildiren Gıda Kulübü yetkilileri, haftada kişi başı neredeyse bir ekmek tüketilmeden direk çöpe atılıyor. Eğer ki bu israfların önüne geçilip atılan yiyeceklerin %25’i kurtarılırsa, dünya üzerinde süregelen açlığın önüne geçilebileceği belirtildi.

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç’ın da desteklediği “artık yemekler çöpe gitmesin” kampanyası hakkında rektör, Tüketici olarak bizler, gerekli ihtiyaç maddelerinden kabul edilen malları harcarken de gereğinden fazla harcamamaya dikkat etmek durumundayız. Bizler israfla ilgili sosyal sorumluluk ve farkındalık projelerinin kamuoyunda daha çok yer alması ve milli servetin korunması hususunda gerekli çalışmaların geciktirilmeden yürütülmesi gerektiğini ifade etmek istiyoruz. Başlattığımız bu kampanya ile kurum yöneticileri olarak israfın önüne geçilmesi noktasında toplumun bilinçlendirilmesine bir nebze de olsun bir katkıda bulunmanın görevimiz olduğu bilinci ile hareket etmekteyiz” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.