One Young World kurucusu David Jones: Yapay zeka değil ama iklim değişikliği insanlığı yok edecek

One Young World kurucusu David Jones: Yapay zeka değil ama iklim değişikliği insanlığı yok edecek

David Jones reklam dünyasında önemli bir isim. Dünyanın büyük iletişim ajanslarından biri olan Havas’ın CEO’su olarak görev yaparken, 2015 yılında üretken yapay zekayı kullanan ilk pazarlama şirketlerinden biri olan Brandtech grubunu kurdu.

İş dünyası ve yaratıcı dünya yapay zekanın işlerini ellerinden almasından endişelenirken David Jones’un bambaşka bir kaygısı var.

‘’İnsanların çoğu yapay zekanın bizi yok edeceği korkusunu yaşıyor’’ diyen Jones, ‘’Yapay zeka muhtemelen insanlığı öldürmeyecek ama eğer şimdi harekete geçmezsek bizi yok edecek olan şey iklim değişikliği olacak’’ diyerek düşüncelerini aktarıyor.

‘’Aslında, tüm verileri yapay zeka modellerine koysak ve bu konuda bir şey yapmalı mıyız yoksa yapmamalıyız diye sorsak, alacağımız cevap; hızlı bir şekilde bir şeyler yapmazsanız nesliniz tükenecek olacaktır.’’

One Young World nedir?

Dünyadaki olayların farkındalığı ile harekete geçen David Jones 2009 yılında Havas’taki meslektaşı Kate Robertson ile birlikte, değişimi yönlendiren yeni nesil genç liderleri destekleyen bir girişim olan One Young World sivil toplum kuruluşunu hayata geçirdi.

Cinsiyet eşitliği ve mülteciler gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren yardım kuruluşunun en önemli odak noktası ise iklim.

‘’Her zaman şuna inandım: Yaratıcılığı, insan davranışlarını değiştirmek için kullanabileceğimiz gibi dünyanın karşı karşıya olduğu bazı büyük sorunlara yönelik davranışlarını da değiştirmek kullanabiliriz.’’

15 yıl önce kurulan One Young World, türünün en büyük yardım kuruluşlarından biri haline geldi. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri etrafında çalışmak isteyen genç girişimlere büyük yatırımlar yapıyor. 

One Young World’ün genç liderlerinden bazıları

David Jones basına yaptığı açıklamada, ‘’One Young World elçileri, 2009’da başladığımızdan bu yana 50 milyondan fazla insanın hayatını etkiledi’’ dedi.

Piipee, Ezequiel Vedana da Rosa tarafından su israfıyla mücadele etmek amacıyla kurulmuş Brezilya merkezli bir girişim. Şirket tarafından üretilen biyolojik olarak parçalanabilen bir sprey idrarı nötralize ediyor. Sifon çekmeye gerek kalmadan tuvaleti sterilize ediyor. 1 mililitre Piipee, bir sifon çekimi için gereken 10 litre sudan tasarruf sağlıyor.

2015 yılından bu yana 200.000 kişinin kullandığı Piipee ürünlerini kullanan kişi ve kuruluşlar, su faturalarında ortalama yüzde 35’lik bir azalma sağladıklarını bildirdi.

EnRoute, Makedonya’da Angela Busheska tarafından geliştirilen ve kullanıcıları daha sürdürülebilir alışveriş ve ulaşım tercihleri yapma konusunda eğitmeyi amaçlaya bir uygulama. 

Tüketicilerin bir mağazadaki giysiyi taramasına olanak sağlayan uygulama, daha çevre dostu alternatifler önermenin yanı sıra ayrıntılı bir sürdürülebilirlik analizi elde etmelerine de yardımcı oluyor.

Xilinat, 18 yaşındaki Javier Larragoiti tarafından Meksika’da kuruldu. Obeziteyi önlemek ve diyabeti yönetmek için atık mısır koçanlarını fermente ederek üretim yapan şirket, geleneksel şekere karşı uygun fiyatlı, sürdürülebilir, sağlıklı bir alternatif sunuyor. Aynı zamanda endüstriyel düzeydeki tarımsal atıklardan kaynaklanan olumsuz karbon emisyonlarını da ortadan kaldırıyor.

Kaynak:

https://www.euronews.com/green/2024/07/02/ai-wont-kill-us-but-climate-change-will-if-we-dont-act-says-leading-advertising-ceo?utm_source=newsletter&utm_campaign=green_newsletter&utm_medium=referral&insEmail=1&insNltCmpId=257&insNltSldt=10080&insPnName=euronewsfr&isIns=1&isInsNltCmp=1

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar