Öğrenciler için adil burs sistemi

0

Bildiğimiz üzere öğrencilik hayatı boyunca bir yandan çalışıp bir yandan eğitim hayatına devam etmek yorucu ve zor bir süreç. Bu yüzden bir çok öğrenci çözümü burs aramakta buluyor. 

Özellikle küçük şehirlerden büyük şehirlere gelen, maddi durumu iyi olmayan öğrenciler masraflarını karşılayabilmek adına yarı zamanlı işlerde çalışmayı seçiyorlar. Fakat ders programı ağır olan öğrenciler ise maddi sıkıntıların altında ezilmemek adına bir tercih yapmak zorunda kalıyor. Düzenli bir işe girmek ve okulu bir süreliğine dondurmak ya da firmaların sağladığı burs imkanlarına başvurarak maddi destek almak. Ama e yazık ki çoğu ihtiyaç sahibi öğrenci farklı nedenlerden dolayı bu burs imkanlarından faydalanamıyor.

2011 Van depreminden sonra burs bulmakta zorluklar yaşayan Mesut Keskin tarafından kurulan E-Bursum sosyal bir girişimdir. Platformun asıl amacı burs veren firmalar ile bursa ihtiyacı olan öğrencileri aynı platformda buluşturabilmektir.

E-Bursum’da süreç nasıl işliyor?

Öğrenci ve firma kaydının bulunduğu platformun basit bir işleyişi var. Öncelikle öğrenci platforma kayıt oluyor, kendine uygun burs imkanlarına bakıyor, uygun bulduklarına başvuruyor, başvurusu değerlendirme sürecindeyken diğer burs imkanlarına da bakarak onlara da başvuruda bulunabiliyor ve değerlendirme süreci bitince ödeme bilgilerini paylaşarak bursunu alabiliyor.

Firmalar için de öğrenciler için geçerli olan benzer bir süreç uygulanıyor. Firma platformda kaydını oluşturuyor. Sonrasında burs planları bölümünde yeni bir burs formu oluşturarak E-Bursum platformu üzerinden burs ihtiyacı olan öğrencilere ulaşabiliyorlar.

E-Bursum sosyal girişimin asıl amacı ulaşılabilir, adil ve demokratik bir platform oluşturarak ihtiyaç sahibi öğrencilere burs imkanlarını etkili şekilde ulaştırabilmek. Bu sosyal girişim hakkında detaylı bilgi edinmek ve öğrencilere destekte bulunmak istiyorsanız websitesinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.