Atılan yiyecekler ihtiyaç sahiplerine Fazla Gıda ile ulaşıyor

0

Her gün tonlarca yiyecek maalesef ki bilinçsizce sokağa atılıyor. Onlarca insanın aç kaldığı bir düzende, sokağa atılan yiyecekler ihtiyaç sahiplerine ulaşmazken aynı zamanda çevreyi kirletmeye de devam ediyor.

Çağımızın en büyük sorunların biri olan bilinçsiz tüketime karşı yeni yol geliştiren bir platformdan bahsedeceğiz size. İklim ve açlık sorunlarını çözmeyi amaçlayan sosyal bir girişim olan Fazla Gıda, gıda atığından kaynaklı karbondioksit salınımı da azaltmayı hedefleyerek çevre dostu bir yaklaşım sergiliyor.

Arda Eren ve Olcay Silahlı tarafından kurulan sosyal teknoloji girişimi olan Fazla Gıda, son kullanma tarihi henüz gelmemiş ve besin değerlerini kaybetmemiş olan yiyecekleri üreticiden alarak ihtiyaç sahiplerini ulaştırmak amacıyla, gıda bankaları ve dernekler arasında köprü görevi gören bir platform.

Fazla Gıda’nın Gelişimi

Migros ve CarrefourSA gibi bir çok perakende firmasıyla iş ortaklığı bulunan Fazla Gıda, açlık ile savaşan sosyal girişimlere destek sağlayan KellyDeli Foundation ve Thought for Food işbirliğinde düzenlenmiş olan The Good Kitchen programına katılarak, dünyada kabul gören 5 sosyal girişimden biri olmaya da hak kazandı.

Kurulduğu günden yana tonlarca yiyeceğin çöpe gitmesine engel olan girişim, gıda üreticilerinin kullanabileceği ücretsiz bir hizmet de sağlamakta. Bu sayede gıda atıklarının önüne geçerek daha geniş kitlelere yiyecek ulaştırmayı hedefliyorlar.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(UNDP) tarafından desteklenmek üzere dünya çapında seçilmiş 9 girişimden biri olan Fazla Gıda girişimi, gıda atığı konusunda geliştirdikleri hizmetler ile ülkemizde ve dünyada bir çok kuruluşa da örnek olmuştur.

Girişime insana ve doğaya olan bu yaklaşımlarından dolayı teşekkür eder ve başarılar dileriz.

Girişim hakkında detaylı bilgi için – Fazla Gıda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.