Türk Telekom mülteci sorunlarına yönelik bir yarışma düzenliyor

0

Türk Telekom’un ülkemizde bulunan Suriyeli mültecilere daha iyi yaşam koşulları sunmak için hazırladığı büyük bir veri setini seçilmiş araştırmacı gruplara sunan veri yarışmasına başvurular başladı.

Bilimsel topluluğun mülteci hareketlerinin araştırılmasını sağlamak üzere özel bir veri tabanı sunmak ve ülkemizde bulunan 3,5 milyondan fazla Suriye vatandaşının daha iyi koşullar elde etmesine imkan sağlayan bir yarışmadır. Bu amaç doğrultusunda, sağlık, eğitim, entegrasyon, işsizlik ile eğitim ve güvenlik konularına ilişkin çözümler üretilmesi amaçlanmaktadır.

Bu yarışma mültecilerin daha iyi hayat koşulları sunulması doğrultusunda anonim mobil telefon kullanımına ilişkin büyük bir veri setinin gruplara açıldığı, büyük bir veri yarışması olma niteliği de taşımaktadır.

Şubat ayında proje grupları tarafından proje teklifleri sunulacak. Mart ayında ise bilimsel organizasyon komitesi tarafından seçilen projelerle anlaşma sağlanmasının ardından anlaşma imzalanarak projeye başlanacak. Seçilen projeler, Temmuz ayına kadar paylaşılan verilerle projelerini hazırlamayı sürdürecek. Ağustos ayında proje teslim edilecek. Eylül ayında kazananlara ilişkin değerlendirme ve ilanın gerçekleşmesinin ardından da Ekim ayında sonuçlar açıklanacak.

Yarışmaya katılmak isteyenler buradan başvuruda bulunabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.