Kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar ile tanışın

0

Türk Telekom’un görme ve işitme engelliler için sunduğu Sesli Adımlar uygulaması, kurumsal sosyal sorumluluk projeleri açısından ilham veriyor.

Görme ve işitme engellilerin, kapalı mekanlarda yardım gerekmeksizin hareket edebilmesini esas alan Sesli Adımlar mobil uygulaması, 2014 yılında ilk olarak görme engelliler için AVM’lerde hangi mağaza önünde bulunulduğu, aranan mağazanın hangi katta yer aldığı bilgilerini sesli olarak veriyordu. Operatör bağımsız olarak çalışan navigasyon teknolojisi odaklı uygulama, geliştirilme süreciyle birlikte üniversite, belediye, bakanlık, kütüphane gibi alanlarda kullanılmaya başlandı.

Geçtiğimiz aylarda görme engellilerin yanı sıra işitme engelliler için de kullanılabilmesine imkan tanıyan bir güncelleme ile geliştirilen uygulama, bu yönüyle Türkiye’de işitme engellilere yönelik dış ve iç mekanda kullanılabilen ilk navigasyon uygulaması oldu.

Öte yandan uygulama, yine dünyada ilk olara, bir üniversite içerisinde kullanılabilen işitme ve görme engelliklere özel ilk uygulama özelliğine de sahip. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü’ndeki rektörlük ve yönetim binaları ile sekiz fakülte, dört enstitü binası, yurtlar ve Arı Teknokent binalarında, engellilerin yardıma ihtiyaç duymadan hareket edebilmesine yardımcı oluyor.

Ücretsiz olarak indirilebiliyor

Türk Telekom’un kurumsal sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde geliştirilmeye devam edilen Sesli Adımlar uygulaması, iOS ve Android cihazlara ücretsiz olarak indirilebiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.