Karbon emisyonları meyve yaprağı ile azaltılacak

Karbon emisyonları meyve yaprağı ile azaltılacak

ODTÜ araştırmacıları, meyve yaprağından bitkisel protein üretmek için çalışmalar yürütüyor. 

Çalışma, atık haline gelen üzüm, kavun, elma ve çilek yaprağından bitkisel protein üretme yoluyla karbon salınımını azaltmaya odaklanıyor.

Hızla artan dünya nüfusu ve sağlıklı beslenme ihtiyacı nedeniyle proteine ve protein alternatiflerine yönelim arttı. 

Günümüzde protein ihtiyacı genellikle hayvansal ürünlerden karşılanıyor ve hayvancılık, küresel sera gazı üretimine önemli katkı sağlayan bir sektör. Dolayısıyla, iklim değişikliğiyle mücadelede çevre dostu bitkisel protein üretimi üzerindeki araştırmalar giderek önem kazanıyor. Bu durum yeni çalışmalara alan açıyor.

Tarım sektöründe iklim değişikliğine uyum sağlayacak yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojilerin geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve uygulanması amacıyla hayata geçirilen Türkiye Tarımsal Üretiminde Küresel İklim Değişikliğine Uyumlu Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri Platformu (S-ATP) bünyesinde, tarım tabanlı gıda teknolojileri konusunda ‘’Sürdürülebilir Alternatif Bitkisel Protein Zinciri’’ başlıklı bir araştırma yürütülüyor.

Araştırmanın lideri ODTÜ Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süreyya Özcan Kabasakal, protein denilince akla öncelikle yumurta, et gibi hayvansal kaynakların geldiğini fakat hayvansal proteinlerin üretiminde daha fazla enerji ve alana ihtiyaç duyulduğu ve emisyonların da çok daha yüksek olduğu düşünüldüğünde, bitkisel proteinlerin hayvansal proteinlere göre sürdürülebilir bir alternatif olduğunu ifade ediyor.

Tüm yeşil yapraklı bitkilerde bulunan Rubisko isimli enzimin dünyada en çok bulunan protein olduğunu aktaran Kabasakal, ‘’Gün geçtikçe artan protein ihtiyacı, vegan ve vejetaryen beslenmeye yönelimin artması gibi nedenlerle bitkisel içerikli proteinlere daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Meyve yaprakları da kuru bazda yüzde 16 ila yüzde 20 protein içeriyor. O yüzden iyi bir kaynak’’ diyor.

Araştırma kapsamında, farklı yaprakların, farklı protein içerikleri incelenip en yaygın ve en yüksek bolluktaki protein içeriği olan kaynaklar hedeflenip taranıyor. 

Araştırma fikrinin bitkisel proteine artan talebi fark etmeleriyle ortaya çıktığını belirten Kabasakal, ‘’Protein denilince akla öncelikle yumurta ve et gibi hayvansal kaynaklar geliyor. Bu nedenle atık olarak düşünülen meyve yapraklarını değerlendirme yoluna giderek yaprak proteinlerini ve bunun sonucunda da besin değeri yüksek, soya proteinlerine benzer yapıda bir aminoasit profili tespit ettik’’ bilgisini verdi.

ODTÜ’deki çalışmanın 4 farklı ürün üzerinden yapılacağını aktaran öğretim görevlisi, protein miktarı en fazla olan üründen protein tozu elde etmeyi hedeflediklerini söyledi. 

Kaynak:

https://www.dunya.com/surdurulebilir-dunya/karbon-salimi-meyve-yapragi-ile-azaltilacak-haberi-735135

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar