Kailash Satyarthi hakkında bilmeniz gereken 5 şey

0

Çocuk haklarını korumak için 30 yıldır mücadele veren, 2014 Nobel Barış Ödülü sahibi, en önemli sosyal girişimcilerden Kailash Satyarthi ile tanışın.

Kailash Satyarthi, 30 yıldır ülkesi Hindistan’da çocuk haklarının korunması ve gelişimi için mücadele ediyor. Bu kapsamda kitapları bulunan, projeler geliştiren Satyarthi, 1980’de Save the Childhood Movement’ı kurdu.

1- 80 binden fazla çocuğa yardım etti

144 ülkede kölelik ve zorlu şartlarda yaşamını sürdüren 80 bini aşkın çocuğun özgür kalmasını sağladı.

2- Ayrıcalıklarından vazgeçti

Hindistan’daki kast sistemine bir tepki olarak 15 yaşındayken kendisini derinden etkileyen bir olay üzerine soyadını Hakikat Arayan anlamındaki Satyarthi olarak değiştirdi. Olayda yüksek kasttan insanlar için yemekleri düşük kasttan olanlar hazırlamıştı.

3- Erken yaşta başladı

11 yaşındayken kullanışmış kitapları toplayıp ihtiyaç duyan çocuklara dağıtmıştı.

4- GoodWeave’i kurdu

1994’te Rugmark (Daha sonra GoodWeave International) adını verdiği sosyal girişimi kurdu. Girişimin amacı, çocuk işçiliğinden arındırılmış bir halı endüstrisi oluşturmaktı. Günümüzde GoodWeave etiketi altında satılan kilimler, çocuk işçiliğinin söz konusu olmadığına işaret eden sertifikaya sahip.

5- Global March hareketi ile dünyayı etkiledi

Tarihler 1998’i gösterdiğinde 103 ülkeyi kapsayan 80 bin km uzunluğa sahip bir yürüyüş yaptı. Yürüyüşe 140’ın üzerinde ülkeden birçok kişi katıldı, küresel etkisiyle Uluslararası Çalışma Örgütü’nde çocuk işçiliğine karşı 185 üye ülkenin 177’sinin evet dediği bir sözleşme onaylandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.