imece’den kadın ve kız çocukları için büyük destek

0

imece, kadın ve kız çocuklarının fikirlerini geliştirme ve iş modeline dönüştürmek isteyen proje sahiplerine destekte bulunacağını açıkladı.

ATÖLYE ve Zorlu Holding’in kurucu ortaklığı ile S360’ın stratejik partnerliğinde hayata geçen “imece” platformu, “kadınların ekonomik hayata eşit katılımı”,  “kadınların sağlıklı ve iyi olmalarının sağlanması”, “eğitim modelleri ve içeriklerinin yeniden tasarlanması” ve “kadınların ve kız çocuklarının eğitime erişimi” başlıklarındaki meselelere yönelik ürün, hizmet, sistem tasarlayan proje sahipleri ve girişimcilere toplam 120 bin liralık destek sağlayacak.

Şubat 2017’de, sosyal meselelere kalıcı ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek amacıyla kurulan imece”, ilk destek programında nitelikli eğitim alanındaki sorunlara odaklanmıştı. Bu programı 200’ün üzerinde başvuru alan “imece”, başvuru yapan grupları üç aylık ön kuluçka döneminde eğitim ve geliştirme sürecine tabi tuttuktan sonra sürdürülebilir gelir modeline dönüştüren dört projeyi destekleme kararı aldı. “imece” platformunun ikinci destek programı ise, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” başlığı altında kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesine ayrıldı. 11 Kasım 2017’de başlayan başvurular 28 Aralık 2017 tarihinde sona erecek.

Buğra Çelik: “Üç projeye hibe desteği sağlanacak.”

Sosyal meselelere geniş çapta fayda sağlayacak ürün, hizmet, sistem tasarlayan proje sahipleri ve girişimcilere hibe temin eden imece platformu, destek programına alacağı meseleleri, Birleşmiş Milletler’in sürdürülebilir kalkınma için belirlediği 17 Küresel Hedef’i baz alarak seçiyor.

imece Direktörü Buğra Çelik, programa katılmak isteyenlerden bireysel değil grup olarak başvuru yapması şartı arandığı vurguladı. Destek programına yapılan grup başvurularının üç aylık ön kuluçka olarak adlandırılan eğitim ve geliştirme çalışmalarının ardından uzman bir jüri tarafından değerlendirileceğini kaydeden Çelik, “Kadın ve kız çocuklarının güçlendirilmesine yönelik sürdürülebilir çözümü olan üç projeye hibe desteği sağlanacak. Ayrıca başvuru yapan sosyal girişimcilere süreç boyunca eğitim ve mentorluk desteği de verilecek. Hedefimiz, her biri 7 ay süren destek programları sayesinde, toplumun çözüme ihtiyaç duyduğu konularda fikir geliştiren ancak yeterli kaynağı olmayan girişimcileri desteklemek. Kadın ve kız çocuklarının güçlenmesine yönelik ürün, hizmet, sistem tasarlayan proje sahipleri ve girişimciler başvuruda bulunmak için www.imece.com web sitesini ziyaret edebilirler.” dedi.

Başvuru koşulları arasında; ekip üyelerinin; çözüm aradıkları meseleye tutkuyla bağlı olması, ekip üyelerinden en az birinin; mesele üzerinde çalışmış/çalışıyor olması ya da konunun bizzat muhatabı olması, bu kişinin iş geliştirme, tasarım, ticari farkındalık alanlarında yetkin olması, projede tam zamanlı çalışması, sosyal girişim fikrinin temaya uygun olması, net bir problem tanımına ve takım üyelerinin saha deneyimlerine dayanması, ölçeklendirilebilir bir iş modeline dönüşme potansiyeline sahip olması ve sosyal etki potansiyelinin yüksek olması, uygulanabilir, hayata geçirilebilir olması gerekiyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.