Her çocuğu Önemsiyoruz!

0

Önemsiyoruz ekibi 2015 yılında kurulan ve çocuklar için proje ve ürün tasarımı yapan sosyal bir girişim.

2017 Bilgi Genç Sosyal Girişimci Ödülleri‘nin sahiplerinden biri olan Önemsiyoruz girişimi, çocuklar için birçok ürün tasarımı yapıyor, projeler hazırlıyor ve workshoplar düzenliyorlar. Tasarlanan ürünlerin üretiminde ve ihtiyacı olan çocuklara ulaştırılmasında da aktif olarak görev alıyorlar.

Kamu, özel sektör kuruluşları, tasarımcılar ve öğrenciler ile yürüttükleri gönüllülük esaslı projelerde, sosyal fayda amaçlayan, çocuklar için eğitici ürünler tasarlamaya özen gösteriyorlar.

Tasarım alanındaki bilgi birikimini sosyal fayda ile birleştiren bu girişim, hapishanede anneleriyle birlikte yaşayan 0-6 yaş arası çocuklar için de proje ve ürünler geliştiriyor. Hapishanelerdeki çocukların yaşadıkları sıkıntılar da düşünülerek, onların temel duygu ve kavramlarını kolaylaştıracak kuklalar ve kutu oyunları tasarlıyorlar.

Önemsiyoruz oyuncakları nasıl ortaya çıkıyor?

Birçok pedagog, psikolog ve eğitmen ile çalışan Önemsiyoruz ekibi, fırsat eşitliği yaratmayı öncelikle amaç olarak edinmiş bir girişim. Ürettikleri oyuncaklar ile çocukların kendileri ve çevreleri ile iletişim kurabilmelerini, birer birey olduklarını keşfetmelerini amaçlarken, onların duygusal gelişimine de katkıda bulunmayı hedefliyorlar.

Üniversitelerde düzenledikleri dersler ile öğrencilere sosyal fayda bilincini aşılarken, aynı zamanda onların da gönüllü olarak bu girişimde rol almalarını sağlıyorlar. Katıldıkları dersler esnasında çocuklar için birçok ürünün tasarlanmasına yardım eden Önemsiyoruz ekibi, oyuncakların uygunluklarını gözden geçirdikten sonra ürün üretimine başlayarak, bu oyuncakları ücretsiz olarak ihtiyacı olan çocuklara gönderiyorlar.

Fırsat eşitliği yaratmak adına farklı kuruluşlarla birçok proje üreten Önemsiyoruz ekibi hakkında detaylı bilgi edinmek ya da onlara destek olmak istiyorsanız websitelerini ziyaret edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.