Hayat Sende Derneği ile çocuklar ve gençler güvende

0

Hayat Sende derneği, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına yenilikçi çözümler sunan sosyal bir platform.

Bu derneğin hikayesi 2007 yılında başlamış. Yetiştirme yurdunda tanışmış bir grup genç, Yetiştirme Yurtlarından Ayrılanlar Koruma Yardımlaşma Derneği olarak bir dernek kurmuşlar. Bir süre bu isimle faaliyet vermeye devam eden dernek, 2012 yılında ise yurtlarda yetişmiş bir grup yönetimi devralarak dernek adını, Hayat Sende Derneği olarak değiştirmiş.

Derneğin hedefi koruma altında yetişmiş olan çocuklara gelecekleri konusunda yardımcı olabilmek. Bu hedef doğrultusunda dernek, birçok proje ve etkinlik düzenliyor. Bunların sonucu olarak da birçok ödül kazanmayı başardılar.

Ülkemizde yaklaşık 18 bin çocuktan sadece 5 bini bir koruyucu aile yanında büyüyebiliyor. Hayat Sende Derneği ise, koruyucu aile ile büyüyen çocuk sayısını arttırmak amacıyla projelerin yürütülmesini amaçlıyor.

Koruma altındaki çocuklar için hazırladıkları projelerin yanı sıra, onları eğitim, iş, burs, staj bulma konusunda da destekliyorlar. Koruma altındaki çocuklar için bir farkındalık oluşturarak, toplumda ve medyada onlara yönelik olan söylemlerle mücadele ediyorlar.

Dernek yaptığı birçok projeyle koruma altındaki çoğu genç ve çocuk için umut ışığı oldu. Sosyal Duvarları Yıkalım projesiyle, koruma altındaki çocuk ve gençleri medyada yer alan söylemlere karşı korudular. Sivil Düşün AB Programının desteğiyle, korumadan ayrılan kişilerin kurdukları derneklerin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yaptılar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile gerçekleştirdikleri Doğa Fotoğraflama Dersleri ile birçok çocuğu doğayla birleştirirken, çekilen fotoğrafların da sergilenmesinde aktif rol aldılar.

Hayat Sende Derneği Projesi: Bana En Güzel Hediye

Yapacağınız burs bağış yardımlarıyla, düzenli bağışlarınızla ya da hayatsende sitesi üzerinden alacağınız hediye kartlarıyla gençlere umut olabilirsiniz.Derneğin düzenlediği projelerden biri olan “Doğum Günü Bağışla” projesi ile de, birçok STK için bağışta bulunabilirmeniz mümkün. Bana En Güzel Hediye sayfasından hesabınızı oluşturduktan sonra hazırladığınız mesajı sosyal medya hesaplarınızdan paylaşıp STK’lara bağışta bulunabilirsiniz.

Kuru bir “doğum günün kutlu olsun” mesajından ziyade birilerinin hayatı için ufak da olsa bir bağış yapmanın herkes için ilgi çekici bir durum olacağını düşünüyoruz. Hayat Sende Derneği ve Bana En Güzel Hediye hakkında detaylı bilgi edinmek ve koruma altındaki çocuklar da dahil olmak üzere birçok kuruma bağışta bulunmak isterseniz websitesini inceleyebilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.