“Gezegenin sürdürülebilirliğine katkı sunan projeleri ödüllendirmek ve örnek göstermek istiyoruz”

“Gezegenin sürdürülebilirliğine katkı sunan projeleri ödüllendirmek ve örnek göstermek istiyoruz”

“Azalt – Kullan – Yeniden Dönüştür” temasıyla DÜNYA EKO Grubu bünyesinde yayınlanan İyilik & Sağlık Olsun Dergisi tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen Geri Dönüşüm Ödülleri,  7 Aralık’ta Pera Palace Hotel’de gerçekleşecek törende sahiplerini bulacak. Başvurular 7 Kasım’a kadar devam edecek. Dokuz kategoride sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunanları ödüllendirmek ve başarılı çalışmaları örnek göstermek için düzenlenen Geri Dönüşüm Ödülleri’ni İyilik & Sağlık Olsun Dergisi Yayın Yönetmeni Tuba İlze ile konuştuk.

Geri Dönüşüm Ödülleri fikri nasıl ortaya çıktı?

“Bedenine ve dünyaya değer kat” mottosuyla DÜNYA EKO Grubu bünyesinde yayınlanmakta olan iyi yaşam dergisi İyilik & Sağlık, yaşama değer katan konuları okurlarına sunuyor.

Kaynakların hızlı tüketimi ve iklim değişikliğinin sadece raporlardaki rakamlardan ibaret olduğunu düşündüğümüz etkilerini, günlük hayatımızda hissetmeye başladık. Bazı noktalarda gecikmiş olsak da tüm dünya olarak yine atabileceğimiz adımları atmak istiyoruz. Bu adımlar arasında en önemlilerden bir tanesi de geri dönüşüm olarak ön plana çıkıyor. Gezegendeki yaşamın devamı için sürdürülebilir bir geleceğe katkı sunanları ödüllendirmek ve başarılı çalışmaları örnek göstermek amacıyla yapılan Geri Dönüşüm Ödülleri’ni düzenlemeye karar verdik.

İyilik & Sağlık Dergisi geri dönüşüme nasıl katkı sunuyor?

Dergimizde yer alan “Geri Dönüşüm” sayfasında ve www.iyiliksaglikolsun.com sitesinde hem işletmelerin geri dönüşüm yolculuklarına yer veriyor hem de bireysel olarak farkında olmamız gereken günlük ipuçlarını paylaşıyoruz. Bu şekilde bilgi aktarımı yaparak artan farkındalığa katkıda bulunuyoruz.

Hangi kategorilerde ödül başvuruları kabul ediliyor?

İnovasyon, Ar-Ge, Tasarım, Sosyal Girişim, Kültür-Sanat, Bireysel Girişim, Üniversite, STK ve Yükselen Yıldız kategorilerinde olmak üzere toplam dokuz kategori bulunuyor. Hayata geçirilmiş bu çalışmaların işlerine, topluma ve dünyaya değer katmış olmasını istiyoruz. İşletmeler özellikle AR-GE, inovasyon ve tasarım alanında başvuruda bulunuyorlar. Başvurularda uygulamalarla ortaya konana sonuçlar önemli bir kriter oluyor.

Büyük işletmelerin dışında bireyler ve girişimciler ise daha çok sosyal girişimcilik ve kültür-sanat alanında başvuruyorlar.

Bireylerin tercih edeceği “Yükselen Yıldız”” ve “Bireysel Girişim” kategorileri hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse; “Yükselen Yıldız” kategorisinde kuluçka aşamasındaki girişimleri bizimle olmaya davet ediyoruz. Özellikle yeni teknolojileri ve inovatif yaklaşımları okumayı ve dinlemeyi heyecanla bekliyoruz. “Bireysel Girişim” kategorisinde ise özellikle sosyal medyada geri dönüşüm konusunda farkındalık yaratan hesapları ağırlıklı olarak bekliyoruz.

Başvurular 7 Kasım’a kadar devam edecek.

Ödül töreni ile nasıl bir farkındalık yaratmak istiyorsunuz?

Farklı ödül kategorilerimiz ile işletmeleri, sivil toplum kuruluşlarını, bireyleri, sosyal medyada geri dönüşüm alanında öne çıkan hesapları, modacıları, medyayı ve sanatçıları bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na giden yol, tüm paydaşların birlikte yürümesi gereken bir yol. Doğru ve başarılı uygulamaları örnek olarak ön plana çıkarmak, farklı bilgiler ve yeni bakış açılarıyla paydaşların birbirine nasıl destek olacağını ortaya koymayı hedefliyoruz.

Aşırı tüketim ve kaynakların boşa harcanması gibi hatalardan dönme ve yapacaklarımız için birbirimizi yüreklendirme zamanı. Şimdi sürdürülebilirliği geçici bir akım olarak görenlere ya da samimi bir niyeti olmayanlara aslında bu yolda ilerlediklerinde değer yaratabileceklerini birlikte gösterme zamanı. Ödül töreni gecesinde birbirimizi alkışlarken, birbirimize nasıl katkıda bulunabileceğimizi de görelim ve gösterelim istiyoruz.

Geri dönüşüm alanında hayata geçirilen çalışmalar ile Geri Dönüşüm Ödülleri 2021’e başvuru için: https://www.iyiliksaglikolsun.com/geridonusumodulformu

Kerem Efendioğlu
ADMINISTRATOR
PROFİL

Posts Carousel

En Son Makaleler

Videolar