GAÜ’den “Hayat Çocuklar ile Renkli” projesi

0

Girne Amerikan Üniversitesi tarafından hayata geçirilen “Hayat Çocuklar ile Renkli” sorumluluk projesi ile çocuklar farklı kültürler ile tanışıyor.

Girne Amerikan Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Feriha Dikmen Deliceırmak önderliğinde hayata geçirilen Hayat Çocuklar ile Renkli sosyal sorumluluk projesi, 3 yıldır hizmetlerine devam ediyor. Bu yıl da hizmetlerine devam ettiklerini söyleyen Deliceırmak, farklı kültürlerden gelen öğrencilerin bulunduğu GAÜ’lü öğrenciler ile Arabahmet Bölgesi’nde yaşayan bölge çocuklarını bir araya getirerek etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

“Hayat Çocuklar ile Renkli” projesi ile çocuklara eğitici-öğretici etkinlikler

Birçok farklı kültürlerden gelerek Girne Amerikan Üniversitesi‘nde eğitim hayatlarına devam eden öğrenciler ile, Arabahmet Bölgesi’nde yaşayan bölge çocuklarını bir araya getiren bu projede, her hafta farklı bir tema seçilerek değişik etkinlikler düzenleniyor. GAÜ İşletme ve Ekonomi Fakültesi öğrencileri ile Reklam ve Promosyon dersi kapsamında düzenlenen bu proje ile çocuklar farklı kültürlerden gelen üniversite öğrencileriyle hem öğretici hem de eğlendirici faaliyetlerde bulunuyor.

Sosyal sorumluluk kavramını öğrencilerine aktarmaya çalışan Deliceırmak, hayata geçirdikleri bu proje ile öğrencilerin bu konuda deneyim kazandıklarını belirtiyor. Gerçek bir sosyal sorumluluk projesinde yer alan öğrenciler ise, bu alanı deneyimleyerek farklı tecrübelere tanık oluyorlar. Projeye dahil olan çoğu öğrenci, Türkçe bilmemelerine rağmen beden dilleri ile iletişime geçtiğini belirten Deliceırmak, iletişimin evrensel yönünü daha iyi kavrayabildiklerini belirtti.

Çocuklarla yaptıkları bu projenin her iki taraf için büyük önem taşıdığını söyleyen Deliceırmak, amaçlarının gerçekleştirmiş oldukları etkinliklerle toplum içerisinde farkındalık oluşturmak olduğunu da belirtti.

Bu proje ile öğrencilerde ve bölge çocuklarında, insan haklarına, sosyal konulara ve sosyal çevrelerine duyarlı, sorumlu bireyler olmalarına katkıda bulunmak, katılımcı demokrasi ve sivil toplumun gelişmesinde aktif yurttaşlar olarak rol almalarına katkıda bulunmak gibi görevlerin gelişmesini de arzuladığını dile getiren Deliceırmak, “Amacımız, sosyal sorumluluk bilincini aşılamaktır. Bu çerçevede projelerin sürdürülebilir olması önemlidir” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.