En büyük yatırım şirketlerinden biri olan BlackRock’tan topluma katkıyı teşvik eden adım

0

Dünyanın en etkili yatırım şirketlerinden BlackRock sosyal sorumluluğa dikkat çekti.

BlackRock, bu zamana kadar 6 trilyon dolardan fazla yatırımda bulunmuş dünyanın en etkili yatırım şirketlerinden biri ve CEO’su Laurence D. Fink (üstte) yaptığı ‘hamleyle’ sosyal sorumluluğun kendileri için önemine işaret etti.

Finans çevrelerini sarsan olay, Fink’in küresel ölçekteki şirket liderlerine gönderdiği mektupta, eğer kendi desteklerini almak istiyorlarsa topluma katkıda bulunmaları gerektiğini bildirmesi şeklinde gerçekleşti.

Kamu ve özel şirketlerin sosyal amaçlara hizmet etmelerini talep eden ifadeler örneğin CNBC Make It’de, “BlackRock’ın ‘sosyal sorumluluk’ için bastırması” şeklinde yorumlandı ve şirketleri önemli bir değişimin beklediğinin altı çizildi.

Kurumsal sosyal sorumluluk son 20 yılda ortaya çıktı ve şirketler hayırsever girişimlerde bulunup bunların duyurusuna son yıllarda yoğunlaşma eğilimi gösterdiler. Ayrıca kar amacı gütmeyen kuruluşlarla şirketler arasındaki süreçlerin daha işbirlikçi hale geldiği görüldü; burada hem kuruluşların çalışanlarının dahil edilmesi, hem de maddi adımlar arttı.

Bu noktada şirketlerin çalışanları da sosyal sorumluluk alanında teşvik edici adımlarına tanıklık edildi.

Örneğin IBM, iyi performans gösteren çalışanlarını finans konusunda kendilerini geliştirmeleri için gelişmekte olan ülkelere gönderiyor; bu ‘paylaşımın’ toplam giderler açısından değerinin 70 milyon doları aştığı kaydediliyor. Üstelik bu kişilerin önemli bir kesimi gittikleri ülkelerde kalarak buradalarda çalışmayı tercih ediyor.

Daha ilgi çekici olabilecek bir örnek olarak ABD merkezli bulut bilişim şirketi Salesforce, çalışanlarına yedi günlük gönüllü izinleri veriyor. Ayrıca mali yılda 5 bin dolara kadar bağışları uygun ve hayırsever kuruluşlarla eşleştiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.